Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 lipca 2020, 14:46

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

Świetne pomysły sprzed lat, których brakuje w nowych grach

Zmiany, zmiany, zmiany... Nowe mechaniki w grach wideo rodzą się i umierają chwilę później. Niektóre zostają zapomniane, a jeszcze inne wracają do łask po latach nieobecności. Przyjrzyjmy się kilku z nich, odbywając nostalgiczną podróż w minione czasy.

God games – zostań Bogiem

Jestem Bogiem. - Tak się kiedyś grało - zapomniane mechaniki, za którymi tęsknimy - dokument - 2020-07-28
Jestem Bogiem.

Pod koniec lat 80. i w latach 90. ubiegłego wieku niezwykle popularnym rodzajem strategii były tzw. god games. Nie będziemy w tym miejscu szukać ich protoplastów, ale na pewno do tytułów, które najbardziej spopularyzowały ten gatunek, należą Populous – pierwsza znacząca gra przygotowana przez słynnego Petera Molyneux – oraz Mega Lo Mania. Drugą ze wspomnianych produkcji często również uważa się za pierwszego RTS-a z prawdziwego zdarzenia, ale jest to niemające wiele wspólnego z prawdą twierdzenie. Niemniej to temat na inną okazję.

Zabawa w Boga szczyt swojej popularności osiągnęła wiele lat temu, co zresztą umiejętnie dyskontował wspomniany Molyneux. Dwa lata po debiucie pierwszej części listy przebojów zaatakowała kontynuacja Populousa, a u progu XXI wieku brytyjski twórca, już pod egidą firmy Lionhead Studios, wydał swoje opus magnum, czyli Black & White. Przed niemal dwudziestu laty był to hit z prawdziwego zdarzenia. Również w Polsce.

W ciągu kolejnych lat gatunek skarlał, ale nie znaczy to, że został kompletnie porzucony. Za bary z tą mechaniką w 2011 roku wziął się chociażby Eric Chahi (ten od Another Worlda) w dziele zatytułowanym From Dust. Wydana w ramach Xbox Live Arcade gra nie osiągnęła jednak większego sukcesu. Jeżeli chcielibyście spróbować swoich sił jako wirtualne bóstwo, to dziś warto zaznajomić się z takimi produkcjami jak Reus czy Godus. Niestety, żadna z dwóch części Black & White nie jest dostępna na żadnej platformie cyfrowej dystrybucji. Miejmy jednak nadzieję, że kiedyś się to zmieni.

TWOIM ZDANIEM

Czy Original War to najlepszy RTS w historii?

StarCraft, Age of Empires i Company of Heroes są prawie tak samo dobre.
79,5%
Absolutnie!
16%
Tak!
2,7%
Zdecydowanie!
1,8%
Zobacz inne ankiety
L.A. Noire

L.A. Noire

Twierdza

Twierdza

Original War

Original War

Black & White

Black & White

Portal

Portal

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Majesty: Symulator królestwa fantasy

Throne of Darkness

Throne of Darkness

95% szans na sukces i… PUDŁO! Mechaniki z gier, których nienawidzimy
95% szans na sukces i… PUDŁO! Mechaniki z gier, których nienawidzimy

Tak, kochamy gry, ale są takie chwile, gdy jedyną sensowną reakcją jest... wyrzucenie klawiatury przez okno. Niektóre mechaniki zaszły graczom mocno za skórę i dzisiaj piszemy właśnie o nich.

Wirtualne umieranie, czyli śmierć jako element mechaniki i fabuły gier
Wirtualne umieranie, czyli śmierć jako element mechaniki i fabuły gier

Jak twórcy wykorzystują śmierć w mechanice i w fabule gier? Czy traktują ten temat po macoszemu czy w sposób całkowicie dojrzały?