Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 lipca 2020, 09:30

autor: Aquma

Seriale oparte na faktach, które znajdziesz na Netflixie i HBO GO

Na Netflixa czy HBO GO, nie brakuje seriali, których fabuły zostały zaczerpnięte wprost z życia. Czasem opowiadają o przestępcach, innym razem o sportowcach lub postaciach historycznych. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Orange Is the New Black

  1. Co to: serial o życiu w więzieniu dla kobiet
  2. Twórca: Jenji Kohan
  3. Rok produkcji: 2013
  4. Platforma: Netflix

Orange Is the New Black to jeden z tych seriali, których przedstawiać nie trzeba, choć nie wszyscy wiedzą, że jest on pośrednio oparty na faktach. To adaptacja książki Dziewczyny z Danbury. Orange Is the New Black autorstwa Piper Kerman – autorka opisuje w niej swój pobyt za kratkami. Do więzienia trafiła na piętnaście miesięcy – za pranie brudnych pieniędzy i transport narkotyków.

Orange Is the New Black to komediodramat – nie spodziewajcie się tutaj skrajnej powagi i stuprocentowej zgodności z faktami (ale nie jest to też lekka historyjka, którą można chłonąć bezrefleksyjnie). Możecie natomiast oczekiwać dużych emocji i solidnego scenariusza oraz aktorstwa – nieprzypadkowo jest to jedna z najchętniej oglądanych produkcji na Netflixie.

Na ekranie można zobaczyć m.in. Taylor Schilling (wciela się w protagonistkę, Piper Chapman), Laurę Prepon (Alex Vause), Michaela Harneya (Sam Healy), Michelle Hurst (Miss Claudette Pelage), Kate Mulgrew (Galina „Red” Reznikov) czy wspominaną już Uzo Adubę (Suzanne „Crazy Eyes” Warren).

Serial Orange Is the New Black zdobył cztery nagrody Emmy (m.in. dla najlepszej aktorki drugoplanowej w serialu dramatycznym, którą okazała się właśnie Uzo Aduba).

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

69,2%
Złodziejom!
30,8%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety