Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 lipca 2020, 09:30

autor: Aquma

Seriale oparte na faktach, które znajdziesz na Netflixie i HBO GO

Na Netflixa czy HBO GO, nie brakuje seriali, których fabuły zostały zaczerpnięte wprost z życia. Czasem opowiadają o przestępcach, innym razem o sportowcach lub postaciach historycznych. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Mrs. America

  1. Co to: produkcja przedstawiająca historię walki o równouprawnienie w USA
  2. Twórca: Dahvi Waller
  3. Rok produkcji: 2020
  4. Platforma: HBO GO

Na szczęście nie wszystkie seriale oparte na faktach są poświęcone słynnym przestępcom i ich życiorysom – zdarzają się także produkcje prezentujące historie ludzi wartościowych. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć Mrs. America tytuł opowiadający o walce o wpisanie równości kobiet i mężczyzn wobec prawa do amerykańskiej konstytucji. Warto odnotować, że jest to opowieść sfabularyzowana (co oznacza, że niekoniecznie w stu procentach zgodna z faktami, jednak twórcy komunikują to wyraźnie na początku każdego epizodu).

Głównymi bohaterkami Mrs. America są aktywistki feministyczne, takie jak Gloria Steinem (Rose Byrne, znana m.in. z udanego serialu Damages), Shirley Chisholm (Uzo Aduba) czy Jill Ruckelshaus (Elizabeth Banks). Stają one przeciwko Phyllis Schlafly (w tej roli zdobywczyni Oscara Cate Blanchett), która próbuje pogrążyć ruch na rzecz praw kobiet. O poziom aktorstwa można być więc spokojnym, a to nie jedyna zaleta tego dzieła – wart odnotowania jest również świetny scenariusz oraz doskonałe odwzorowanie realiów historycznych.

Mrs. America jest produkcją tegoroczną i dlatego nie ma na koncie obszernej listy nagród, jednak można się spodziewać, że szybko się to zmieni. Tytuł ten już został doceniony przez krytyków Hollywood (otrzymał tzw. Hollywood Critics Association Midseason Award) i jest uznawany za jednego z głównych potencjalnych zdobywców nagród Emmy (pewnikiem wydaje się być m.in. wyróżnienie statuetką Cate Blanchett).

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

69,2%
Złodziejom!
30,8%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety