Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 lipca 2020, 09:30

autor: Aquma

Seriale oparte na faktach, które znajdziesz na Netflixie i HBO GO

Na Netflixa czy HBO GO, nie brakuje seriali, których fabuły zostały zaczerpnięte wprost z życia. Czasem opowiadają o przestępcach, innym razem o sportowcach lub postaciach historycznych. Oto kilka najciekawszych propozycji.

Band of Brothers

  1. Co to: przełomowy serial wojenny osadzony w realiach największego konfliktu światowego
  2. Twórcy: Steven Spielberg, Tom Hanks
  3. Rok produkcji: 2001
  4. Platforma: HBO GO

Band of Brothers (Kompania braci) to produkcja, której sporej części czytelników przedstawiać nie trzeba. Tytuł HBO podbijał telewizję w czasach, gdy oglądanie seriali nie było jeszcze tak „trendy” jak obecnie. Wielu widzów do dziś uważa tę miniserię za jedno z najwybitniejszych dzieł (nie tylko telewizyjnych) opowiadających o drugiej wojnie światowej. Warto odnotować, że funkcje producentów pełniły tu takie gwiazdy Hollywood jak Steven Spielberg czy Tom Hanks.

Kompania braci jest adaptacją książki historycznej pod tym samym tytułem autorstwa Stephena E. Ambrose’a. Produkcja telewizyjna przedstawia historię Kompanii E 506 Spadochronowego Pułku Piechoty, stanowiącej część 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA – jednostki, która wzięła udział w słynnym desancie w Normandii i uczestniczyła w działaniach wojennych aż do upadku Trzeciej Rzeszy.

Akcja skupia się na postaci porucznika Richarda Wintersa (Damian Lewis) i jego przyjaciela Lewisa Nixona (Ron Livingston) – poznajemy ich w obozie treningowym Toccoa, a następnie towarzyszymy im oraz tytułowej kompanii w wyprawie przez Europę (m.in. Anglia, Francja, Holandia, Niemcy).

Kompania braci zdobyła siedem nagród Emmy (m.in. dla najlepszego serialu, zdjęć oraz udźwiękowienia), a także Złoty Glob. Nagrody w pełni zasłużone, zwłaszcza że dramatyzm, tempo i dynamika działają tu jak w największej klasyce kina wojennego. A to przecież „tylko” opowieść oparta na faktach.

TWOIM ZDANIEM

W serialach kibicujesz policjantom czy złodziejom?

69,2%
Złodziejom!
30,8%
Policjantom!
Zobacz inne ankiety