Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 8 lipca 2020, 12:51

PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.

PlayStation 5 i Xbox Series X zadebiutują pod koniec roku. - PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole - dokument - 2020-07-08
PlayStation 5 i Xbox Series X zadebiutują pod koniec roku.

Zarówno Sony, jak i Microsoft, są na ostatnim etapie przygotowywania swoich nowych konsol - urządzenia będą miały premierę w podobnym okresie. Teoretycznie ich wyższość nad starszą generacją jest bezdyskusyjna. Nowy sprzęt zawsze będzie technologicznie bardziej rozwinięty i zapewni więcej możliwości. Zastanówmy się jednak, czym dokładnie przyciągnie klientów nowa generacja. Opiszę więc tutaj sześć rzeczy, które mogą spowodować, że warto będzie sięgnąć do portfela, gdy Xbox Series X i PS5 trafią do sprzedaży.

Obie konsole zawierają procesory AMD. - PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole - dokument - 2020-07-08
Obie konsole zawierają procesory AMD.

Większa moc obliczeniowa

Specyfikacja PS4 (podobnie jak Xbox One) mogła na niektórych zrobić wrażenie ośmioma rdzeniami APU i szybką pamięcią GDDR5. Tylko, że było to siedem lat temu. Obecnie osiem rdzeni spotykamy regularnie w smartfonach (które swoją drogą też stały się miniaturowymi maszynkami do gier). Czas biegnie nieubłaganie do przodu, postęp technologiczny także nie zwalnia ani na moment. Niedługo po premierze PS4 gracze pecetowi z zazdrością spoglądali na grafikę w jej grach (przynajmniej niektóry – przyp. red.). Obecnie to w konsolowych portach gier na PC trzeba by znacznie ulepszać oprawę, aby nie odstawała za bardzo od innych tytułów na tej platformie.

Nowe konsole muszą być odpowiednio mocne, aby wydajność i jakość grafiki przez długi czas budziły zachwyt. Dane techniczne można zobaczyć na poniższej tabelce, gdzie porównałem cztery urządzenia z dwóch generacji. Pod uwagę wziąłem tylko podstawowe wersje.

 

PlayStation 5

Xbox Series X

PlayStation 4

Xbox One

CPU

AMD Zen 2

8x 3,5 Ghz

AMD Zen 2

8x 3,8 Ghz

AMD Jaguar

8x 1,6 Ghz

AMD Jaguar

8x 1,75 Ghz

GPU

AMD RDNA 2,

36 CU’s,

2,25 Ghz

AMD RDNA 2,

52 CU’s,

1,85 Ghz

Radeon GCN,

18 CU’s,

800 Mhz

Radeon GCN,

12 CU’s,

853 Mhz

Litografia

7 nm

7 nm

28 nm

28 nm

Moc obliczeniowa

10,28 TFlops

12,16 TFlops

1,84 TFlops

1,31 TFlops

Pamięć RAM

16 GB GDDR6

16 GB GDDR6

8 GB GDDR5

8 GB DDR3

Przepustowość RAM

448 GB/s

10 GB: 560 GB/s

6 GB: 336 GB/s

176 GB/s

68 GB/s

Pamięć masowa

Dedykowany SSD 825 GB

Dysk SSD NVMe 1 TB

Dysk twardy 500 GB

Dysk twardy 500 GB

Czytnik

Napęd Blu-ray UHD 4K

Napęd Blu-ray UHD 4K

Napęd Blu-ray/DVD

Napęd Blu-ray/DVD

Widać wyraźnie postęp technologiczny, moc obliczeniowa nowych konsol jest większa od starszych niemal o rząd wielkości. Ale są też liczne podobieństwa w specyfikacji pomiędzy PS5 a Xbox Series X. Obu producentów postawiło na AMD i układ Zen 2. Jest pewna różnica w wydajności wyrażanej w teraflopach, ale może być ona wynikiem większej liczby jednostek przetwarzających w przypadku konsoli Microsoftu – 52 względem 36 w PS5 (jednak ta ostatnia ma nieco większe taktowanie grafiki). To już trochę takie przysłowiowe „dzielenie skóry na niedźwiedziu”, bowiem dopiero gry pokażą rzeczywiste możliwości sprzętu obu firm. Zresztą, to co ma zapewnić największy skok w wydajności to…

TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
59%
Nowy Xbox
41%
Zobacz inne ankiety
Dlaczego lepiej kupić PS5 Digital Edition
Dlaczego lepiej kupić PS5 Digital Edition

PS5 Digital Edition to jeden z dwóch wariantów nowej konsoli Sony. Xbox Series X na razie został zapowiedziany jedynie w wersji z napędem, ale Microsoft zrezygnował z niego przy Xbox Series S

Czy Xbox Series S jest lepszy od Xbox One X?
Czy Xbox Series S jest lepszy od Xbox One X?

Xbox Series S wzbudza wiele emocji - konsola tańsza od Xbox One X ma oferować nową jakość? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się „next-genowa”, a internauci zastanawiają się, czy w ogóle będzie mocniejsza od Xbox One X, czyli konsoli ubiegłej generacji.

PS5 w Polsce – gdzie kupić
PS5 w Polsce – gdzie kupić

Kilka dni temu sklepy rozpoczęły zbieranie zamówień przedpremierowych na konsolę PS5 i – jak to często bywa w podobnych sytuacjach – sprzęt wyprzedał się na przysłowiowym „pniu”. Czy w Polsce można jeszcze gdzieś kupić własne PS5?