Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 czerwca 2020, 11:31

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Troska o planetę w Final Fantasy VII

W 1997 roku ekologiczny wątek w Final Fantasy 7 był chyba jeszcze czymś w rodzaju ciekawostki. Dwadzieścia trzy lata później, patrząc na płonącą Australię, suszę w Polsce i inne katastrofy warto chyba spojrzeć na to nieco bardziej poważnie. A remake właśnie tego Finala w świetnej oprawie graficznej na pewno znacznie to ułatwia. Gra oczywiście rozgrywa się w swoim zmyślonym, fantastycznym świecie, ale skojarzenia z problemami naszej planety są jak najbardziej oczywiste.

Fabuła zawarta w nieco „pociętym” remake’u skupia się właśnie na wątku walki tzw. eko-terrorystów (czy może lepiej eko-bojowników?) grupy Avalanche z potężną korporacją Shinra, która bezmyślnie eksploatuje surowiec potrzebny do tworzenia Mako-energii, powiększając przy okazji swoje wpływy i potęgę. Istotną rolę odgrywa tu podzielona na poziomy, ogromna metropolia Midgar zasilana reaktorami napędzanymi Mako. Biedni żyją tam na dole, wśród ogromnego zanieczyszczenia, a bogaci wiodą beztroskie życie na górze. Świat w Final Fantasy 7 umiera przez zachłanną politykę wielkiej korporacji. Z taką rzeczywistością walczą członkowie Avalanche, a my słysząc w rozmowach usprawiedliwienia ich akcji i metod widzimy w tym sporo racji.

Wiele wątków z gry można bowiem łatwo odnieść do współczesnej kondycji Ziemi. Eksploatacja surowca do tworzenia energii Mako i ogromne zanieczyszczenie w Midagrd jest jak wydobywanie ropy i nadmierna emisja CO2, a także cała masa innych problemów, związanych z eksploatacją naszej planety. Symbolika FF7 nie jest chyba zbyt trudna do rozpoznania i dobrze wśród tylu wątków o ratowaniu świata w grach znalazł się też i ten ekologiczny.

  1. Więcej o grze Final Fantasy VII Remake
Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Far Cry 3

Far Cry 3

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Battlefield 1

Battlefield 1

BioShock

BioShock

Mafia III: Edycja Ostateczna

Mafia III: Edycja Ostateczna

Rime

Rime

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.