Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 czerwca 2020, 11:31

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Rasizm - Mafia 3

Ponowne wydanie gry Mafia 3 w pakiecie Definitive Edition z odświeżoną wersją drugiej części zbiegło się w czasie z dramatycznymi wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych, które wywołały wielkie poruszenie w kwestii nadal obecnego w tym kraju rasizmu. A produkcja studia Hangar 13 często nawiązuje do tego tematu, choć nie po to, by wywoływać sensacje, a by tworzyć spójne i autentyczne tło dla fabuły Mafii 3, która rozgrywa się w 1968 roku na południu USA. W tamtym czasie i miejscu przejawy rasizmu wobec Afroamerykanów był na porządku dziennym.

Mafia 3 daje dość unikatową okazję doświadczenia przejawów rasizmu na własnej skórze, bo kontrolowany przez nas główny bohater jest właśnie czarnoskórym weteranem z Wietnamu. Lincoln Clay na każdym kroku słyszy o „czarnuchach”, białe kobiety instynktownie łapią za torebki, gdy ten przechodzi obok, a policjanci zaczepiają go, jeśli Lincoln wkroczy na obszar oznaczony „whites only”.

Eksplorując miasto często natrafimy na „rednecków” – typowych przedstawicieli amerykańskiej wsi, którzy obnosząc się symbolem flagi Konfederatów, okładają pięściami przygodnie spotkanego człowieka innej rasy. Raz po raz widać policjantów nadgorliwie kontrolujących czarnoskóre pary. Przyjdzie nam też zwiedzić ruiny Baron Saturday's Fun Park – dziwnego parku rozrywki, które zostało wybudowane specjalnie dla „czarnych”. Przepełnione wulgarnymi stereotypami stało się miejscem społecznych zamieszek i zamknięto je raptem trzy miesiące po otwarciu.

Wisienką na torcie są historyczne fakty z historii Stanów Zjednoczonych, umiejętnie wplecione w tło gry rozgrywającej się przecież w niby fikcyjnym mieście. Z wiadomości czy też komentarzy przypadkowych przechodniów możemy usłyszeć o zamachu na Martina Luthera Kinga. Lincolnowi przyjdzie też szturmować zgromadzenie Ku Klux Klanu, gdzie widać płonący krzyż i ubrane na biało, zakapturzone postacie. Przed tym możemy wysłuchać przemówienia lidera KKK, pełnego rasistowskich haseł. Mafia 3 ogólnie tak trafnie pokazuje rasizm, iż wydaje się, że twórcy gry poradzili sobie lepiej z trudnym problemem społecznym niż z mechanikami rozgrywki w otwartym świecie.

  1. Więcej o grze Mafia 3
Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Far Cry 3

Far Cry 3

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Final Fantasy VII Remake

Final Fantasy VII Remake

Battlefield 1

Battlefield 1

BioShock

BioShock

Mafia III: Edycja Ostateczna

Mafia III: Edycja Ostateczna

Rime

Rime

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.