Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 28 czerwca 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Dziwne seriale o superbohaterach, które odleciały na orbitę

Mięśnie, peleryny, nadprzyrodzone moce. Jak to jest, że herosi o tak specyficznym zestawie cech zawładnęli całym światem? Nie wiem i dlatego dziś skupimy się na najbardziej zwariowanych serialach o superbohaterach. Aby udowodnić, że są oni… dziwni.

Doom Patrol

  1. Co to: nieco ułomna Liga Sprawiedliwości
  2. Jak jest to dziwne: uderza przede wszystkim pomysłem na głównych bohaterów
  3. Gdzie tego doświadczyć: HBO GO

W kontrze do Marvela niemal zawsze pozostaje DC. Dlatego też jako odpowiedź na Legion pojawił się Doom Patrol – sympatyczny i odważny serial z dziwacznymi superbohaterami. Są nimi humanoidalny blaszak, zabandażowany okularnik, oszpecona ikona piękności czy po prostu cyborg. Wszystkich tych biedaków połączyła trauma spowodowana wypadkiem z przeszłości. Swoje życie muszą kontynuować w zdeformowanej bądź zmechanizowanej powłoce. Do tego przychodzi im ratować świat. Nad tą grupą czuwa odpowiednik profesora Xaviera – doktor Niles Caulder. I właśnie tak, z prostego patentu, rodzi się porządna produkcja.

Każda postać to nie tylko wachlarz zgoła odmiennych zdolności, ale i osobna, przekonująca historia. Bo komiksowymi herosami stają się tu normalni ludzie, przeżywający osobiste kryzysy i traumy. Mamy tu m.in. nieszczęśliwego ojca po wypadku samochodowym, zakamuflowanego homoseksualistę oraz zbuntowanego czarnoskórego nastolatka. Daleko im do niesamowitości Supermana lub idealizmu Batmana, dzięki czemu widzowi łatwiej jest utożsamić się z wybranym bohaterem i wsiąknąć w fabułę.

To chyba największy paradoks, a zarazem plus tego serialu. Każdy członek tej „superekipy” został maksymalnie udziwniony i odrealniony, a i tak oddziałuje na widza o wiele mocniej niż pierwszy lepszy chojrak w pelerynie. W podobny sposób funkcjonował przypadek Spider-Mana, czyli młodego kujona, próbującego poradzić sobie z wyzwaniami dorosłości. Co prawda większość widzów śledzi losy superbohaterów, aby oderwać się od rzeczywistości, ale czasem o wiele lepiej jest ujrzeć w ekranie telewizora swoje lustrzane odbicie.

TWOIM ZDANIEM

Jak bardzo poryte filmy i seriale oglądasz?

Bardzo! Im bardziej pogięte, tym lepiej!
45,9%
Czasem lubię zabrnąć w stronę filmowego szaleństwa...
33,7%
Ja tam oglądam filmy, żeby poczuć się dobrze.
12,4%
Czasem, przypadkiem, ale nie z przekonaniem.
8%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji
Najlepsze seriale o superbohaterach - ranking redakcji

Superbohaterowie w ciągu ostatniej dekady zdominowali świat. Telewizja zapoczątkowała trend ekranizowania komiksów o herosach ratujących ludzkość. I choć lista seriali jest dość długa, skompletowaliśmy zestawienie 10 najlepszych tytułów.

Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji
Batman czy Joker – najlepsze filmy o superbohaterach | Ranking redakcji

Poświęcone Harley Quinn Ptaki Nocy wylądowały w kinach. Film ukazał się po Avengers: Endgame od Marvela czy Jokerze od DC. Uznaliśmy w redakcji, że czas na wybranie najlepszych obrazów w nurcie superbohaterskim. Oto one.

Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami
Nie tylko Marvel - najlepsze komiksy, od których warto rozpocząć przygodę (nie tylko) z superbohaterami

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.