Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 27 czerwca 2020, 09:30

autor: N.S.

Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Batman: Year One

  1. Co to miało być? Adaptacja komiksu Franka Millera Batman: Year One, a zarazem nowa próba spojrzenia na bardziej mroczną stronę Batmana
  2. Kto to kręcił? Darren Aronofsky
  3. Kiedy miało się ukazać: Prace rozpoczęto w roku 2000, ale po dwóch latach zostały zawieszone

Człowiek nietoperz został stworzony w 1939 roku przez rysownika Boba Kane’a oraz pisarza Billa Fingera. Przedstawiano go jako świetnego detektywa walczącego z przestępcami pod osłoną nocy. Na przestrzeni lat powstało wiele rożnych interpretacji tego wyjątkowego bohatera. Najsłynniejszą z nich jest ta zaprezentowana w komiksie Franka Millera – Batman. Powrót Mrocznego Rycerza (The Dark Knight Returns) z 1986 roku. Bardziej brutalna strona postaci zaintrygowała różnych twórców. Filmów o Batmanie powstało dość sporo. O ile np. dzieła Tima Burtona były przyjęte bardzo dobrze, o tyle Batman i Robin z 1997 Joela Schumachera spotkał się z surową krytyką. Wydawało się, że temat zamknięto.

Pierwszą próbą przedstawienia zupełnie innego, bardziej realistycznego Batmana miał być film Darrena Aronofsky’ego, adaptujący komiks Millera. Twórca słynie z zamiłowania do niezwykle ciężkiego, mrocznego klimatu oraz surowego przedstawiania psychiki głównych postaci. Współcześnie jest znany m.in. z takich filmów jak Requiem dla snu czy Czarny Łabędź. Wtedy zyskał rozgłos dzięki surrealistycznemu obrazowi Pi z 1998 roku.

Reżyser zapowiedział, że pokaże zupełnie nowe oblicze Batmana. Stwierdził, że chce nakreślić tę postać zupełnie od nowa. Bruce Wayne miał się zachowywać bardziej jak Travis Bickle z Taksówkarza niż idol amerykańskich dzieciaków. Zmienił wiele elementów oryginalnej historii (Bruce po utracie rodziców traci fortunę i staje się bezdomny, po czym zostaje przygarnięty przez właściciela warsztatu samochodowego), dodał sporo nowych bohaterów, pominął liczne sceny oraz motywy z materiału źródłowego itp. Nad całym projektem czuwał autor komiksu, ale historia przedstawiona w filmie miała być tylko luźno oparta na jego twórczości. Bruce w jego wizji był manifestacją gniewu, wściekłości i brutalności, a nie gadżeciarzem ścigającym przerysowanych złoczyńców.

Zdjęciami zajmował się znany operator Matthew Libatique, a główna rola została zaproponowana Christianowi Bale’owi oraz Joaquinowi Phoenixowi. Co ciekawe, oboje zagrali później w filmach związanych z uniwersum Batmana. Dlaczego jednak nie powstał akurat ten obraz? Mówi się o tym, że miał być on zbyt brutalny i pomimo zaciekawienia Warner Bros. wizja nie miała po prostu okazji, by się zmaterializować. Projekt ten zainspirował jednak innego reżysera, Christophera Nolana. Jego Batman – Początek z 2005 roku oraz kolejne części serii są uznawane przez wielu widzów za najlepsze z istniejących adaptacji.

Mimo że filmy o Batmanie stworzone przez Tima Burtona ocenia się jako udane, reżyserowi nie udało się już nakręcić kolejnego superbohaterskiego dzieła. Ogromnym mitem obrósł niezrealizowany Superman Lives, w którym główną rolę miał zagrać Nicolas Cage. Film nie powstał ze względu na piętrzące się problemy na planie. Trudno stwierdzić, czy to dobrze, czy źle. Historię związaną z tymi perypetiami przedstawia dokument z 2015 roku – The Death of „Superman Lives": What Happened?.

Innym bohaterem komiksów, a mianowicie Spidermanem, zainteresował się z kolei James Cameron. Podobno on także miał skupić się na mrocznej stronie bohatera. Stan Lee był zachwycony roboczym scenariuszem. Tutaj problemem nie do przejścia okazały się spory z producentami i ich problemy finansowe. Skrypt stał się jednak ogromną inspiracją dla Sama Raimiego, który później przejął projekt pod skrzydłami Sony.

TWOIM ZDANIEM

Czy Lucas nakręciłby lepszą trzecią Trylogię niż ludzie Disneya?

Całkiem możliwe, że tak, przynajmniej miał wizję.
76,8%
Ej, filmy Disneya nie były takie złe.
14,3%
Nie wiem. To, że zapoznał się z krytyką prequeli nie oznacza, że umiałby ją zastosować.
8,8%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie
Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.