Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 27 czerwca 2020, 09:30

autor: N.S.

Najważniejsze filmy, których nie było

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, ile świetnych pomysłów na film trafiło do kosza? Poznajcie jedne z najsłynniejszych projektów, które mimo ogromnego potencjału na zmianę kina nigdy nie zostały zrealizowane.

Hardkor 44

  1. Co to miało być? Pełny akcji film łączony z animacją, nietypowo nawiązujący do tematu powstania warszawskiego
  2. Kto to kręcił? Tomasz Bagiński i Platige Image
  3. Kiedy miało się ukazać: Premiera była zaplanowana na rok 2012, ale po kilkukrotnym jej przesunięciu prace zostały zawieszone w roku 2013. Autor twierdzi jednak, że chce kiedyś wrócić do tego projektu

Tomasz Bagiński jest znanym i cenionym rysownikiem, animatorem oraz reżyserem. Jego krótkometrażowy firm Katedra z 2002 roku (na podstawie prozy Jacka Dukaja) był nawet nominowany do Oscara. Pracował przy takich projektach, jak Legendy Polskie, stworzył intra do gry z serii Wiedźmin, a obecnie jest także członkiem ekipy netflixowego serialu o Geralcie z Rivii. W 2009 roku rozpoczął współpracę z Muzeum Powstania Warszawskiego i poświęcił się dość kontrowersyjnej wizji. Animacja miała mieszać realia historyczne z science fiction, zrywając przy tym kompletnie z martyrologią. Koncepty prezentują się świetnie, dlatego wiele osób z nadzieją czeka na efekt.

Hardkor 44 w ogólnym zarysie to historia żołnierza kampanii wrześniowej, gromadzącego oddział składający się z wyrzutków, outsiderów czy nawet kolaborantów. Celem drużyny jest zdobycie łupu SS-mana, który wprowadził do Warszawy cyborgi bojowe z zamiarem doszczętnego zniszczenia miasta. Jak można się domyślić, animacja miała luźno nawiązywać do historii i raczej czerpała z niej inspirację, niż ją odwzorowywała. Projekt był nastawiony głównie na akcję oraz stronę graficzną. Całość chciano zrealizować w technologii 3D, podobnej do tej zastosowanej w takich filmach, jak Sin City czy 300. Główne postacie byłyby grane przez prawdziwych aktorów, ale zostałyby umieszczone w animowanym środowisku. Przy projekcie pracowali również m.in. znany pisarz Łukasz Orbitowski oraz scenarzysta komiksowy Tobiasz Piątkowski.

Muzeum Powstania Warszawskiego zdecydowało się wesprzeć tę nietypową realizację, ponieważ widziało w niej potencjał rozpropagowania polskiej historii na całym świecie, szczególnie wśród młodszych odbiorców. Zaintrygowani widzowie mogli przecież po seansie sięgnąć do źródła, dowiadując się czegoś o faktycznych wydarzeniach z 1944 roku. Dlaczego prace zostały wstrzymane? Najprawdopodobniej Bagiński skupił się na innych projektach lub stwierdził, że nie jest jeszcze gotowy, by zrealizować swoją wizję. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” z 2015 roku o Hardkorze 44 powiedział: „Kiedyś do niego wrócę. Im mocniejsze masz na tamtym rynku nazwisko, tym dziwniejsze rzeczy możesz robić. Tarantino czy Nolanowi wolno więcej. A ja dopiero zaczynam”. Wielu fanów twórczości Bagińskiego czy też np. Jakuba Różalskiego trzyma autora za słowo i nadal ma nadzieję, że mimo wszystko animacja kiedyś powstanie.

Bardzo liczyłem na ten projekt i mam nadzieję, że Bagińki rzeczywiście do niego wróci. Polska historia potrzebuje takiego popowego, bezpretensjonalnego podejścia, w którym jest po prostu budulcem opowieści i konwencji, a nie obiektem sporów ideologicznych. I Hardkor 44 zapowiadał się na taki filmowy, efektowny heavy-metal, mocne uderzenie z nutką wizualnego szaleństwa. Coś, czego potrzebujemy bardziej, niż nam się wydaje.

Hubert Sosnowski

TWOIM ZDANIEM

Czy Lucas nakręciłby lepszą trzecią Trylogię niż ludzie Disneya?

Całkiem możliwe, że tak, przynajmniej miał wizję.
76,8%
Ej, filmy Disneya nie były takie złe.
14,3%
Nie wiem. To, że zapoznał się z krytyką prequeli nie oznacza, że umiałby ją zastosować.
8,8%
Zobacz inne ankiety
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać
Męskie kino z Netflixa. 9 mocnych filmów, które warto znać

Mimo słusznych, zachodzących w kinie zmian, mocne, męskie filmy nigdzie sobie nie poszły. Dlatego prezentujemy dziś dziewięć obrazów, które warto zobaczyć na Netflixie.

Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie
Seriale kryminalne, które obejrzysz w 2020 roku na Netflixie

Zbrodnia, kara, pościg. Seriale kryminalne rozwinęły w ostatnich latach skrzydła. Tak się składa, że w 2020 roku Netflix dysponuje sporą gamą opowieści o przestępcach i detektywa. Prezentujemy te najlepsze.