Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 czerwca 2020, 11:15

autor: Pajdos

Spoglądam w lustro i wiem, że jestem bohaterem – w końcu uratowałem już setki wirtualnych światów...

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Combat Medic: Special Ops

Combat Medic: Special Ops jest najbrzydszą pozycją w naszym zestawieniu. Nawet w 2002 roku, kiedy gra się ukazała, nikogo nie zachwyciła. Pamiętacie, to był rok z takimi premierami jak Grand Theft Auto: Vice City, Mafia: The City of Lost Heaven, The Elder Scrolls III: Morrowind. Trudno jednak pominąć tę produkcję w przypadku listy tego rodzaju. W CMSO przejmujemy kontrolę nad zwykle lekceważonym w strzelankach sanitariuszem.

Przy pierwszym kontakcie gra wygląda jak tandetna „mobilka” z czasów Javy, w której ruchy żołnierzy obserwujemy w rzucie izometrycznym, podobnie zresztą jak paskudną teksturę ziemi oraz kanciaste do granic możliwości przeszkody terenowe. Całość rozkręca się jednak, gdy rozpoczyna się walka z przeciwnikami. Wtedy bowiem, kiedy nasi towarzysze padną ranni na ziemię, zmuszeni jesteśmy do nich podbiec, zawlec w bezpieczne miejsce poza zasięg nieprzyjacielskiego ostrzału i uratować im życie. Kamera zmienia wówczas położenie, pokazując rannego z perspektywy klęczącego przy nim medyka – a gracz musi ocenić obrażenia kompana i opatrzyć go zgodnie z posiadaną wiedzą. Inaczej należy więc podejść do rannej kończyny, a inaczej, gdy żołnierz oberwie w korpus. Przy stawianiu kompanów na nogi korzystamy z wielu elementów wyposażenia, decydujemy także o ewakuacji poszkodowanego.

Ciekawostką może być fakt, że temat medyka polowego postanowił odświeżyć PlayWay – kilka dni temu w internecie pojawił się trailer gry MEDIC: Pacific Corpsman, którego premiera przewidziana została na 2021 rok.

  1. Więcej o grze Combat Medic: Special Ops

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry o wojnie lubisz grać?

Trochę tak, trochę tak - warto znać oba podejścia, każde coś wnosi.
67,5%
Klasyczne strzelaniny i strategie - nie ma w nich nic złego
25%
Produkcje antywojenne - zawsze to inna, bardziej ludzka perspektywa.
7,5%
Zobacz inne ankiety
This War of Mine

This War of Mine

Valiant Hearts: The Great War

Valiant Hearts: The Great War

Radio Commander

Radio Commander

11-11: Memories Retold

11-11: Memories Retold

Long Gone Days

Long Gone Days

Plane Mechanic Simulator

Plane Mechanic Simulator

Combat Medic: Special Operations

Combat Medic: Special Operations

WARCO: The News Game

WARCO: The News Game

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć
11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych
Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.

Commandos na serio – spektakularne akcje specjalne II wojny światowej
Commandos na serio – spektakularne akcje specjalne II wojny światowej

Misje w grze Commandos 2 inspirowane są najpopularniejszymi filmami wojennymi o żołnierzach sił specjalnych. Ich autentyczne akcje wcale nie są jednak mniej ciekawe i rzeczywistość często dorównuje fantazji pisarza Alistaira MacLeana.