Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 21 czerwca 2020, 09:30

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

10 rzeczy, które polski Wiedźmin robił lepiej od serialu Netflixa

Na przestrzeni dwóch dekad powstały dwie serialowe adaptacje książek Andrzeja Sapkowskiego – i obie są słabe. Co zdumiewające, Netflixowi udało się stworzyć Wiedźmina jeszcze (znacznie) gorszego niż Polakom pod komendą Marka Brodzkiego.

Ballady

„Tak, słynny bard, bywalec dworów, ulubieniec dam – to właśnie ja. Na pierwszy rzut oka widać, nie?” - 10 rzeczy, które polski Wiedźmin robił lepiej od serialu Netflixa - dokument - 2020-06-18
„Tak, słynny bard, bywalec dworów, ulubieniec dam – to właśnie ja. Na pierwszy rzut oka widać, nie?”

Miejmy to od razu z głowy. Między balladami z polskiego i amerykańskiego serialu jest jedna zasadnicza różnica. Twórcy tego pierwszego nie próbowali krzesać z siebie więcej muzycznego talentu, niż to było konieczne, i w poszukiwaniu słów, które mógłby wyśpiewać Zbigniew Zamachowski, przede wszystkim sięgnęli do książek. Efektem jest chociażby proste wprawdzie, ale bardzo miłe dla ucha i klimatyczne wykonanie ballady Jak gwiazdy nad traktem.

Netflix podszedł do sprawy bardziej „ambitnie” i ułożył Jaskrowi coś zupełnie nowego. Co to było, nie muszę mówić, bo stawiam mój pas i miecz przeciwko starym łapciom, że każde z Was słyszało co najmniej z dziesięć różnych aranżacji utworu Grosza daj wiedźminowi. Przyznaję, wpada w słuch to rzępolenie i potrafi zagnieździć się między uszami na dłużej, niż powinno – ale czy to jest ballada godna słynnego barda? Czy to w ogóle jest ballada? Śpiewając ją, Joey Batey sprawia wrażenie, jakby dawał raczej koncert rockowy aniżeli brzdąkał na lutni. O słowach tej pioseneczki już nawet nie chce mi się rozprawiać, niech mnie wyręczy cytat z Krańca świata:

Chyba nie wspomnę w balladzie o elfach i o trudnościach, z jakimi przyszło im się borykać. Nie zabrakłoby mętów chętnych do ruszenia w góry… Po co przyspieszać…

A jak to tam leciało w serialu? „Elfy cisnął precz, aż na górski szczyt, daleko od ludzi, gdzie miejsce ich”? Taaak… Cóż, potraktujcie to jako suplement do sekcji o samym Jaskrze.

TWOIM ZDANIEM

Podobał Ci się Wiedźmin Marka Brodzkiego z 2001 roku?

76,4%
Tak
23,6%
Nie
Zobacz inne ankiety
8 rzeczy, które uchroniły Wiedźmina od katastrofy
8 rzeczy, które uchroniły Wiedźmina od katastrofy

Wiedźmin Netflixa to jeden z głośniejszych seriali ostatnich miesięcy. Tyle że zdecydowanie nie wszystko zagrało w nim tak, jak trzeba. Kilka błędów więcej i zamiast o sukcesie moglibyśmy teraz mówić o katastrofie.

Nie znasz się na serialach? Tych 8 porad sprawi, że wyjdziesz na znawcę!
Nie znasz się na serialach? Tych 8 porad sprawi, że wyjdziesz na znawcę!

Każdy z nas ma przyjaciół, którzy znają się na wszystkim i są w stanie rzucić kilka komentarzy na temat dowolnego serialu. W sumie niewiele widzieli, ale też nie muszą, bo przecież prawdziwi znawcy oceniają pięć sezonów po sekundzie trailera!

10 scen z Wiedźmina, o których chcielibyśmy zapomnieć
10 scen z Wiedźmina, o których chcielibyśmy zapomnieć

Wiedźmin Netflixa przyjemnym serialem jest. Ciężko to zakwestionować. Nawet w tak smakowitym daniu może się jednak trafić kilka niestrawnych kęsów. Nie na tyle dużo, by zepsuć całość, ale wystarczająco, by zapaść w pamięć.