futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 czerwca 2020, 10:19

Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera

OLED, HDR, 4K i 8K – obraz w naszych telewizorach jest coraz lepszy. Inaczej jest w kwestii audio. Dźwięk płynący z coraz cieńszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązanie: soundbar - co to jest i dla kogo będzie optymalnym wyborem?

Spis treści

Soundbar bezprzewodowy. Kodeki i audio 4K

Soundbar to nie tylko sprzęt, równie ważna jest kwestia tego, jakie kodeki audio są obsługiwane przez belkę. Mogłoby się wydawać, że najlepszym wyborem jest urządzenie kompatybilne z wszystkimi standardami, ale nie zawsze ma to swoje uzasadnienie w rzeczywistości. W pierwszej kolejności proponuję skupić się nad współpracą urządzenia z dekoderami wykorzystywanymi przez aplikacje streaminowgowe, z których korzysta się na co dzień. W moim przypadku są to Netflix i HBO GO. Oba serwisy korzystają ze standardu Dolby Digital – stereo, 5.1 i w przypadku tego pierwszego Dolby Atmos obecnego jedynie w topowych, a tym samym najdroższych listwach. Inne często spotykane dekodery to DSP, DTS Digital Surround, Dolby 2. Istnieją także ich bardziej zaawansowane warianty – DTS:X i DTS HD MA.

Do najpopularniejszych kodeków zaliczyć można AAC, MP3, WAV, WMA, OGG i FLAC. Ten ostatni jest szczególnie ważny dla osób, które chciałyby za pośrednictwem soundbara odtwarzać muzykę z wysokiej jakości plików audio. Uwaga! Wybrane formaty i dekodery muszą być obsługiwane nie tylko przez soundbar, ale również przez telewizor.

W przypadku stojącego bezpośrednio pod telewizorem soundbara kable nie są zwykle wielkim problemem – mimo to, znaleźć można sporo modeli bezprzewodowych. Źródło: Sonos - Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera - dokument - 2020-06-17
W przypadku stojącego bezpośrednio pod telewizorem soundbara kable nie są zwykle wielkim problemem – mimo to, znaleźć można sporo modeli bezprzewodowych. Źródło: Sonos

Terminy 4K Ultra HD i HDR nie odnoszą się jedynie do jakości obrazu w telewizorze i jego rozdzielczości. Takie same oznaczenia można znaleźć również przy belkach z głośnikami. Tak opisane soundbary oferują wysokiej jakości projektory dźwięku o dużej mocy. Wspomniane oznaczenia świadczą także o tym, że listwa współpracuje z urządzeniami 4K.

Pomimo prostej na pierwszy rzut oka budowy soundbara, w listwie znajduje się miejsce nie tylko na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt przetworników, ale i na dodatkowe moduły oraz porty. Poniżej przedstawiłem te warte uwagi.

Łączność bezprzewodowa Bluetooth i WiFi

Moduł Bluetooth jest montowany wewnątrz belki lub dodawany w formie zewnętrznego urządzenia do samodzielnego podłączenia. W przypadku mojego modelu producent postawił na drugą opcję. Tak czy inaczej, BT jest obecne w zasadzie we wszystkich nowych listwach. Po co? Ten rodzaj bezprzewodowej komunikacji przydaje się w momencie, gdy chcemy na soundbarze odpalić muzykę ze smartfona. W części zestawów można znaleźć także subwoofer, który łączy się z belką właśnie za pomocą technologii Bluetooth.

Zostało jeszcze 57% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na czym najchętniej odtwarzasz dźwięk w grach?

25,4%
Głośniki stereo lub 2.1
4,1%
Głośniki wbudowane w TV/monitor
10,9%
Zestaw kina domowego
55,6%
Słuchawki / headset
4,1%
Soundbar
Zobacz inne ankiety
Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?
Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?

Rozglądając się za nowymi słuchawkami, gracze coraz częściej wybierają modele oferujące dźwięk przestrzenny 7.1. Czy rozwiązania tego typu faktycznie mają sens? Jak przekładają się na wrażenia z rozgrywki oraz wyniki osiągane w grach?