Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 15 czerwca 2020, 14:40

Ion Fury (Ion Maiden). Najlepsze strzelanki w stylu lat 90.

Dziś strzelamy się w otwartych światach, kiedyś w złożonych labiryntach pełnych sekretów. Gry „doomopodobne” mocno wyewoluowały na przestrzeni lat, ale jak się okazuje, wciąż powstają strzelanki w stylu Quake’a, Hexena czy Duke’a 3D.

Ion Fury (Ion Maiden)

  1. Data premiery: 2019
  2. Producent: Voidpoint
  3. Platformy: PC, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox One

A gdyby Duke Nukem był kobietą? Z pewnością byłaby to Shelly Harrison – bohaterka gry Ion Fury (wcześniej znanej jako Ion Maiden). Za tę produkcję odpowiedzialni są ludzie, którzy unowocześnili silnik klasycznej strzelanki Duke Nukem 3D z myślą o współczesnych pecetach. Dzięki nim Duke powrócił – w pewnym sensie. Dostaliśmy bowiem tę samą wesołą rozwałkę, w której bohater wycina w pień hordy cyberżołnierzy w swojsko wyglądających lokacjach futurystycznej metropolii.

Doszło tu jednak do ciekawej zamiany. My wcielamy się w wojowniczą najemniczkę, a naszym przeciwnikiem jest diaboliczny Dr. Jadus Heskel, któremu głosu użycza aktor Jon St. John, czyli oryginalny Duke we własnej osobie. Cała reszta pozostała bez zmian. W Ion Fury gra się dokładnie tak jak kiedyś w Duke’a 3D – jest dynamicznie, krwawo, a przede wszystkim wesoło i pomysłowo. Przemierzając poziomy, znajdziemy sporo interaktywnych elementów otoczenia. A skąd ten podwójny tytuł? Sławny zespół Iron Maiden wytoczył twórcom sprawę w sądzie o zbyt duże podobieństwo do zarejestrowanego przez niego znaku towarowego. Wydawca, 3D Realms, zgodził się zmienić nazwę.

  1. Więcej o grze Ion Fury

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jeśli grać w Dooma, to tylko na:

71,4%
Kalkulatorze
28,6%
Bankomacie
Zobacz inne ankiety
Doom Eternal

Doom Eternal

DUSK

DUSK

Ion Fury

Ion Fury

Project Warlock

Project Warlock

Amid Evil

Amid Evil

Ziggurat

Ziggurat

Hellbound

Hellbound

Strafe

Strafe

Tego nie da ci Battlefield - najlepsze strzelanki dla hardkorów
Tego nie da ci Battlefield - najlepsze strzelanki dla hardkorów

Trudne, realistyczne strzelanki są nieco niszowym gatunkiem gier, ale w porównaniu do najpopularniejszych tytułów AAA, oferują nieporównywalnie więcej różnorodności i doświadczeń. Może warto się przekonać i dać im szansę?

Weterani FPS-ów opisali przyszłość gier - i ja się z nią zgadzam
Weterani FPS-ów opisali przyszłość gier - i ja się z nią zgadzam

Weterani gatunku strzelanin pierwszoosobowych z Electronic Arts określili swoją wizję przyszłości FPS-ów. Warto zapamiętać ich słowa, bo zapewne opierają się nie tylko na przeczuciach, ale i swoich przyszłych projektach.

Dekalog Dooma – 10 przykazań, które id Software dało FPS-om
Dekalog Dooma – 10 przykazań, które id Software dało FPS-om

Annus Domini 1993 to moment w dziejach interaktywnej rozrywki, gdy studio id Software zapoczątkowało nową religię. Kościół Zagłady po dziś dzień gromadzi miliony wiernych (fanów) i inspiruje licznych naśladowców. Oto zasady, na których został wzniesiony.