Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 7 czerwca 2020, 11:29

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Piękne i nietypowe – gry, które zaskoczyły pomysłem na grafikę

„Liczy się grywalność, a nie grafika”. Tak często tłumaczy się słabszą jakość oprawy wizualnej. Grafika jednak nie musi być tylko albo dobra, albo słaba. Może być też ciekawa, pomysłowa, intrygująca, niezwykła i takie właśnie przykłady wyszukaliśmy.

W dzisiejszych czasach uzyskanie fotorealistycznej oprawy graficznej nie jest aż tak trudne – co najwyżej dość drogie i zwykle wymaga potem od graczy mocnego sprzętu. Wystarczy spojrzeć na takie produkcje jak chociażby Red Dead Redemption 2, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Rider, Modern Warfare czy otwarte światy z tytułów Ubisoftu. Przy każdej generacji pojawiają się swego rodzaju benchmarki możliwości komputerów, silników i samych twórców gier, które zachwycają od pierwszych minut.

Ale nie trzeba przecież od razu inwestować kroci w sesje motion capture i graficzne wodotryski, by przykuć nasz wzrok do monitora. Od lat kolorowe piksele są jak farba na płótnie i tylko od „cyfrowego artysty” zależy, jak ich użyje. Mniejsze budżety i możliwości da się zastąpić pomysłem, talentem, kreatywnością. Czasami to temat gry warunkuje taki, a nie inny styl artystyczny. Pomysłowa grafika potrafi sama tworzyć narrację oraz klimat produkcji. Przyjrzyjmy się więc dwunastu najciekawszym przykładom wyjątkowej oprawy graficznej w grach wideo. Nie najładniejszej czy najlepszej, a zaskakującej i kreatywnej.

Inkulinati

  1. Rok wydania: 2021 (zapowiadany)
  2. Producent: Yaza Games
  3. Gatunek: strategia turowa

Wydawać by się mogło, że w 2020 roku widzieliśmy już wszystko, jeśli chodzi o oprawę gier. A co powiecie na postacie z naszej drużyny rysowane w czasie rzeczywistym przez prawdziwego artystę, którego rękę widać na monitorze? Na dodatek rysuje on antropomorficzne zwierzęta uzbrojone w miecze i łuki na czymś, co wygląda jak karty średniowiecznej księgi. Takie właśnie będzie (bo premiera zapowiedziana jest na 2021 rok) Inkulinati – największa niespodzianka podczas Pixel Heaven 2019.

W grze wcielimy się w iluminatora, czyli średniowiecznego ilustratora manuskryptów, który za pomocą „żywego inkaustu” tworzy przeróżne postacie ożywające po chwili na stronach i toczące ze sobą walki. Zobaczymy tam stwory pokroju kota – biskupa czy osła – trębacza, a z czasem zmierzymy się z samym Dantem Alighieri i Śmiercią. Będzie turowo, strategicznie, trochę erpegowo, ale przede wszystkim zaskakująco pod względem artystycznym. Na Kickstarterze gra zebrała wymaganą kwotę w zaledwie kilka dni, co zwykle znaczy, że dobry i niebanalny pomysł naprawdę przykuł uwagę. Pozostaje tylko czekać na premierę.

  1. Więcej o grze Inkulinati
Cuphead

Cuphead

Sable

Sable

Gris

Gris

Apotheon

Apotheon

11-11: Memories Retold

11-11: Memories Retold

The Unfinished Swan

The Unfinished Swan

Inkulinati

Inkulinati

Lumino City

Lumino City

PlayWay, skończyły się wam pomysły? Mamy dla Was kilka nowych
PlayWay, skończyły się wam pomysły? Mamy dla Was kilka nowych

Słyszeliście o symulatorze kuriera, bezdomnego, Jezusa Chrystusa i mechanika broni pancernej? Mamy pomysły na kolejne gry, które mogłyby podbić rynek.

7 lat pracy, 45 000 rysunków i jeden hit – oto kulisy sukcesu Cuphead
7 lat pracy, 45 000 rysunków i jeden hit – oto kulisy sukcesu Cuphead

Cuphead okazał się jedną z najbardziej niezwykłych produkcji ostatnich lat. Styl lat 30., ręcznie rysowane animacje i wysoki poziom trudności przyciągnęły miliony graczy. Jedną z autorek sukcesu jest Tina Nawrocki, urodzona w Polsce.

Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje
Siedmiu nieśmiertelnych – tytuły z grafiką, która się nie zestarzeje

Powroty do gier z młodości potrafią być bolesne – oprawa, która kiedyś zachwycała, dziś potrafi skutecznie odpychać. Istnieją jednak gry, które dzięki odpowiedniej stylistyce starzeją się wyjątkowo godnie, nawet dziś zachwycając.