Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 30 maja 2020, 11:32

Najlepsze serie gier wszech czasów - wybór redakcji

Są doskonałe gry, ale są i serie które do dziś wspominamy jako całość, które przez lata nas nie zawiodły i którym miejsce na tej liście się po prostu należało. Oto nasz, redakcyjny wybór najlepszych serii gier.

Ciągnące się przez lata wydawanie kolejnych części tej samej gry, choć technicznie opiera się na sequelach (czy prequelach), można chyba porównać z produkowaniem telewizyjnych seriali. Czekamy na nie, jak na następny sezon ulubionego show. Czekamy, bo lubimy wracać do tego, co znane, bo jesteśmy ciekawi nowych przygód starych znajomych czy dalszego ciągu interesującej historii. Czasem takie gry są gwarancją jakości i w ciemno można spodziewać się zabawy na najwyższym poziomie, a niekiedy sięgamy po nie jedynie z przyzwyczajenia. Innymi słowy – powodów, dla których lubimy serie, jest sporo.

Wybraliśmy więc piętnaście naszych ulubionych cykli gier. Nie najlepszą piętnastkę, bo kolejność oczywiście każdy ma swoją, ale topkę, która odzwierciedla głosy i gusta redakcji oraz współpracowników serwisu GRYOnline.pl. Zachęcamy Was jednocześnie do podawania swoich propozycji i zestawień w komentarzach!

TOP 10 WEDŁUG KSIĘGI REKORDÓW GUINNESSA i AMERYKANÓW

Dziesięć lat temu podobne pytanie zadała swoim czytelnikom redakcja słynnej Księgi rekordów Guinnessa. Ponad 13 tysięcy głosów, raczej głównie z drugiej strony oceanu, dało następujące TOP 10:

 1. HALO
 2. Call of Duty
 3. The Legend of Zelda
 4. Guitar Hero
 5. Metal Gear
 6. Super Mario Bros.
 7. World of Warcraft
 8. Gears of War
 9. Super Smash Bros.
 10. Grand Theft Auto

JAK POWSTAŁA NASZA LISTA

Stworzyliśmy arkusz, na którym 30 osób, profesjonalnie i od lat zajmujących się grami, mogło dopisać ukochany tytuł i przyznać punkty swoim ulubionym markom. Przyjęliśmy przy tym, że głosujemy na serie, które mają przynajmniej cztery odsłony i które wciąż są żywe. Wyznacznikiem tego ostatniego jest niedawna lub nadchodząca premiera kolejnej części lub chociażby spin-offu.

Z tego powodu brakuje w tym zestawieniu niektórych cykli zdecydowanie zasługujących na uznanie – Wiedźmina, Half-Life’a czy BioShocka. Jeśli ich brak jest nie do zniesienia, możecie w komentarzach opisać swoje przygody z tymi tytułami.

15. The Legend of Zelda

 1. Producent: Nintendo
 2. Rok wydania pierwszej gry: 1986 (Japonia), 1987 (USA, Europa)
 3. Liczba głównych odsłon: 19

„Legenda Zeldy” to dosłownie prawdziwa legenda wśród gier komputerowych. Shigeru Miyamoto (ten, który ma na koncie Super Mario Bros.) stworzył to wiekopomne dzieło, które od ponad 30 lat zachwyca kolejne pokolenia graczy. Wiekopomne, bo niby oparte na sztampowym, do bólu oklepanym schemacie, ale takim, który po prostu zawsze się sprawdza. Waleczny bohater wyrusza ratować swoją księżniczkę z rąk okropnej kreatury. Ile razy słuchaliśmy czy oglądaliśmy taką bajkę?

W przypadku Linka spieszącego, by ocalić swoją Zeldę przed Ganonem, czy też całą krainę przed innym złem, wszystko jednak działa perfekcyjnie. Zmienia się grafika, sprzęt, na jakim gramy, a bohaterowie ciągle wyglądają znajomo, cały czas dostarczając mnóstwa świetnej zabawy. Do standardowej formuły bajki The Legend of Zelda dorzuca bowiem rewelacyjny gameplay, łączący eksplorację, zagadki środowiskowe, walkę, elementy przygodówki i RPG. Zelda to taka współczesna baśń braci Grimm, baśń cyfrowej ery!

 1. Więcej o cyklu The Legend of Zelda

Seria The Legend of Zelda jest dla mnie kwintesencją bezpretensjonalnej przygody, eksploracji i zabawy konwencją. Obietnicą dobrej rozrywki, która jeszcze nigdy mnie nie zawiodła.

Przemysław Zamęcki

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Uncharted 4: Kres złodzieja

Uncharted 4: Kres złodzieja

Dark Souls

Dark Souls

Yakuza 0

Yakuza 0

Final Fantasy XV

Final Fantasy XV

Wrota Baldura

Wrota Baldura

Nie tylko Heroesi - wielkie marki, o których zapomniał Ubisoft
Nie tylko Heroesi - wielkie marki, o których zapomniał Ubisoft

Ubisoft zasypuje nas nowymi markami i coraz bardziej różnorodnym katalogiem gier. Tylko, że zamiast takich pozycji, jak XDefiant czy Hyper Scape wolelibyśmy chyba wrócić do Heroes czy Raymana. Oto 10 tytułów, które mógłby wskrzesić Ubisoft.

Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)
Najlepsze gry dekady - ranking redakcji GRYOnline.pl. Część 3. (10-1)

Oto oni. Dziesięciu wspaniałych. Najdostojniejsi z dostojnych. Zwycięzcy redakcyjnego rankingu na najlepsze gry dekady. Oraz nasza ostateczna odpowiedź na pytanie „Czy Wiedźmin 3 najlepszy”?

Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl
Najlepsze gry 2019 roku według redakcji GRYOnline.pl

Death Stranding, Sekiro, Disco Elysium, Control, Resident Evil 2, Metro Exodus - ten rok obfitował w wiele hitów. Wybraliśmy 15, które najbardziej skradły nasze serca.