Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 22 maja 2020, 14:10

autor: rassi

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?

Intel Core 2 Duo E8400 nadal najlepszy

Jakiś czas temu na polskim YouTube popularne było memiczne stwierdzenie, że Intel Core 2 Duo E8400 jest najlepszym CPU w historii. Za jego powstaniem stoi widz kanału ZMASLO, który wręcz nękał innych swoim przekonaniem. Ostatecznie twórca postanowił podzielić się tą historią. Najpierw pisemnie, a potem w materiale wideo. Z czasem żart powtarzano już w komentarzach pod filmikami innych polskich youtuberów zajmujących się tematyką pecetów. ZMASLO przetestował wydajność E8400 najpierw w duecie z Radeonem R9 290, a później z RTX 2080 Ti. Wyniki? Zaskakujące.

Okazuje się, że E8400 na stockowym zegarze pozwala komfortowo pograć choćby w League of Legends. Tylko nieco gorzej procesor radzi sobie w Minecraft i CS:GO. Po OC można pokusić się o uruchomienie Wiedźmina 3. W Novigradzie klatkaż utrzymuje się na poziomie 30 fps. Na polach i w lesie wartość ta przekracza 40 klatek, chociaż od czasu do czasu zdarzają się kilkusekundowe freezy. Co ciekawe, wszystkie benchmarki zostały przeprowadzone z najwyższymi ustawieniami graficznymi. „Najlepszy procek na świecie” totalnie wysypuje się za to na GTA 5, Overwatch i Fortnite.

Miałem to szczęście, że trakcie swojej przygody z komputerami jeden z nich był napędzany właśnie Intel Core 2 Duo E8400. Planowałem zrobienie zdjęcia swojego egzemplarza na potrzeby tego artykułu, ale po długich poszukiwaniach CPU musiałem się poddać. Ostatecznie okazało się, że procek wraz z płytą główną podarowałem swojemu koledze i o tym zapomniałem. Czy polecam dzisiaj zakup legendarnego kawałka krzemu? Oczywiście! Kilkanaście złotych (koszt CPU to 4 złote, wysyłki 14 złotych), chwila pracy i można mieć świetny breloczek. A tak bardziej na serio, nadające się do najbardziej podstawowego grania maszyny z tym procesorem, dyskiem SSD, legalnym Windows 10 i roczną gwarancją można kupić np. w AMSO za niewielkie pieniądze.

Zostało jeszcze 60% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Ługowik rassi Mateusz

Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą
Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą

Czy decyzja o zakupie niewielkiego, biurowego peceta musi być jednoznaczna z porzuceniem grania? Nic bardziej mylnego. Za tysiąc złotych można nabyć maszynę, która poradzi sobie nawet z… Wiedźminem 3. Pod warunkiem, że będziemy gotowi na kompromisy.

Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Resident Evil 3 Remaster mogą sugerować, że do płynnej rozgrywki nie potrzebować będziemy bardzo mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak radzi sobie na tanim PC.

Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Doom Eternal mogą sugerować, że do naprawdę płynnej oraz dobrze wyglądającej rozgrywki potrzebować będziemy dość mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak gra radzi sobie na tanim PC.