Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 22 maja 2020, 14:10

autor: rassi

Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach

Rosnąca popularność nowych procesorów AMD (np. Ryzen 5 3600) i premiera układów Intel Core z rodziny Comet Lake zmuszają wielu graczy do zadania sobie pytania – czy to już czas na rozbudowę komputera?

Jak starsze Intel Core i7 radzą sobie w grach

Kolejne przykłady tego, jak wiele mogą zdziałać blisko dziesięcioletnie jednostki we współczesnych pecetach gamingowych, można znaleźć w sieci. Renomą cieszą się głównie starsze procesory „niebieskich”. AMD dopiero niedawno dogoniło konkurencję (ale trzeba przyznać, że zrobiło to w dobrym stylu). CPU, któremu postanowiłem przyjrzeć się bliżej, jest czterordzeniowy (8 wątków) Intel Core i7-4790K. Co ciekawe, pomimo upływu czasu jego cena wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. W chwili pisania tego materiału jedna ze sztuk dostępna w sprzedaży aukcyjnej osiągnęła cenę 560 złotych, a do końca pozostały jeszcze 4 dni. W ofertach typu „Kup teraz” jest on wyceniany na 750 złotych i więcej. Oczywiście cały czas mam na myśli używki.

CS:GO to tytuł często służący za benchmark wydajności komputerów. - Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach - dokument - 2020-05-22
CS:GO to tytuł często służący za benchmark wydajności komputerów.

To, jaka moc wciąż kryje się w tym kawałku krzemu, można sprawdzić w licznych testach i porównaniach. Rywalem i7-4790K jest w nich bardzo często popularny Ryzen 5 3600. Niestety, lwia część benchmarków i7-4790K i innych, starszych procesorów w nowych grach jest przeprowadzana nieprawidłowo. Błąd testerów polega na sprawdzaniu liczby klatek na sekundę w wysokich rozdzielczościach i przy ultra detalach. Sprawia to, że podzespołem hamującym dalszy wzrost wydajności jest nie CPU, a karta graficzna. Taka sytuacja ma miejsce na wielu kanałach, nawet tych prowadzonych przez rzekomych ekspertów branżowych i z dużą liczbą subskrypcji i wyświetleń.

Biorąc to pod uwagę, szczególnie spodobała mi się praca, którą wykonał youtuber na kanale Kota Harp. Przeprowadził on bowiem testy w rozdzielczościach 1080p i 720p, co w tym drugim przypadku pozwoliło całkowicie wyeliminować kartę graficzną jako wąskie gardło całej konfiguracji. Stworzenie optymalnych warunków do testowania procesorów przełożyło się na miarodajne wyniki. To nie koniec dobrych informacji. Porównanie zostało przeprowadzone z udziałem innych, jeszcze starszych CPU –Intel Core i7-2600K oraz i7-870, czyli drugiej i pierwszej generacji. Okazuje się, że one również radzą sobie bardzo przyzwoicie pomimo upływu lat.

Youtuber podzielił swój test na dwa materiały. W pierwszym z nich postawił na gry charakteryzujące się niezbyt wielkimi wymaganiami sprzętowymi, ale dużą popularnością. W drugim filmiku pojawiły się produkcje, o które poprosili sami widzowie. Znaleźć wśród nich można głównie ówczesne nowości. Oba materiały świetnie wpisują się w podjęty przeze mnie temat. Przejdźmy do najbardziej interesującej kwestii, czyli wyników. Zaprezentuję tylko część z nich. Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z całością dostępną w powyższym filmiku.

Counter Strike: Global Offensive należy do czołówki najchętniej ogrywanych FPS-ów online. To wystarczający powód, aby od niego zacząć. Udział w sieciowej rywalizacji mogą brać pecetowcy posiadający naprawdę stare podzespoły. Mówimy o modelach Intel Core pierwszej generacji. Choć z tym ostatnim można by polemizować, ale jeśli ktoś korzysta z tak starego CPU, nie ma w swojej konfiguracji mocarnej karty graficznej, a tym samym nie celuje w wydajność na poziomie większym niż stałe 60 fps. Koło takiej wartości kręci się bowiem 1% Low w przypadku i7-870. Średnia ilość klatek jest natomiast blisko 3-krotnie większa.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą
Komputer do gier za 1000 zł – jakie gry na nim pójdą

Czy decyzja o zakupie niewielkiego, biurowego peceta musi być jednoznaczna z porzuceniem grania? Nic bardziej mylnego. Za tysiąc złotych można nabyć maszynę, która poradzi sobie nawet z… Wiedźminem 3. Pod warunkiem, że będziemy gotowi na kompromisy.

Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Resident Evil 3 vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Resident Evil 3 Remaster mogą sugerować, że do płynnej rozgrywki nie potrzebować będziemy bardzo mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak radzi sobie na tanim PC.

Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer
Czy mi pójdzie? Doom Eternal vs tani komputer

Minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe gry Doom Eternal mogą sugerować, że do naprawdę płynnej oraz dobrze wyglądającej rozgrywki potrzebować będziemy dość mocnego komputera. Czy tak jest naprawdę? Sprawdzamy, jak gra radzi sobie na tanim PC.