Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Felietony 20 maja 2020, 15:31

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Darmowe GTA 5 to najlepsza rzecz, jaką Epic mógł zrobić

Żadna inna gra, choćby i był to Red Dead Redemption 2, nie dałaby Epic Games Store tyle, co dało im udostępnienie za darmo właśnie Grand Theft Auto V.

Kto to kupuje?

Skoro pięć, sześć lat po premierze GTA 5 nadal znajdowało nabywców, i to częściej niż największe nowe hity, pojawia się uzasadnione pytanie – kto właściwie te grę wciąż kupuje? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze – i myślę że również najmniej istotne w biciu rekordów sprzedaży, bo mówimy o grupie dość niszowej w skali 120 mln egzemplarzy – grę kupują internetowi oszuści. Moduł GTA Online jest tyleż popularny, co podatny na wszelkiej maści hacki, z czego skwapliwie korzystają osoby rozmijające się z zasadami fair play. Rockstar część z tych psujących innym zabawę użytkowników potrafi zidentyfikować i zbanować. Jednakowoż piekło nie zna takiej furii jak gracz i wiele z tych zbanowanych osób po prostu kupuje sobie kolejne egzemplarze gry, by z uporem godnym lepszej sprawy dalej psuć innym zabawę i dostawać bany. Freud albo Adam Bełda zapewne mieliby na ten temat sporo do powiedzenia, ja się na psychice trolli nie znam, więc na tym poprzestanę.

Zainteresowanie GTA 5 było tak duże, że nawet dwa dni po rozpoczęciu rozdawnictwa serwery Epica wciąż nie wyrabiały. - Darmowe GTA 5 wygrało wojnę Epica ze Steamem - dokument - 2020-05-20
Zainteresowanie GTA 5 było tak duże, że nawet dwa dni po rozpoczęciu rozdawnictwa serwery Epica wciąż nie wyrabiały.

Kolejne grupy związane są z tym, czym tak naprawdę GTA 5 jest. A jest popkulturowym fenomenem, który okazał się ogólnoświatowym symbolem gier w taki sam sposób, w jaki w Polsce stał się nim Wiedźmin 3. To oznacza, że z tytułem tym obcują nie tylko osoby głęboko siedzące w temacie, obserwujące, co się pojawia na rynku, i traktujące gry jako swoje główne hobby. GTA 5 to tytuł, o którym słyszał każdy, kto choćby otarł się o interaktywną rozrywkę. A to czyni go pierwszym albo przynajmniej jednym z pierwszych obok FIF-y czy Call of Duty wyborem zakupowym po nabyciu nowej konsoli albo ulepszeniu peceta. Grę tę kupują osoby, które o takim Resident Evil 3 czy Mass Effekcie mogły nawet nigdy nie słyszeć.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

TWOIM ZDANIEM

Która z gier z serii GTA jest najlepsza?

GTA San Andreas
38,6%
GTA V
35,1%
GTA Vice City
15,3%
GTA IV
5,9%
GTA III
1,8%
GTA 2
1,1%
GTA (1997)
0,7%
GTA Vice City Stories
0,4%
Chinatown Wars
0,4%
Episodes from Liberty City
0,3%
GTA: Liberty City Stories
0,3%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online

Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store
Steam - funkcje, o które musi powalczyć Epic Games Store

Epic Games Store dość mocno okopał się na swoich pozycjach i sukcesywnie stara się podkradać użytkowników innych platform. Epic kusi darmowymi grami i udogodnieniami dla twórców, ale nadal nie ma wielu funkcji, którymi chwali się Steam.

Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże
Czy Fortnite zabije Steama? Epic Games Store idzie z Valve na noże

Otwarcie Epic Games Store to zapowiedź bardzo ciekawej walki na PC-towym rynku. Czy siła przebicia Fortnite’a, niższe ceny gier czy przyjazne deweloperom rozwiązania wystarczą, by Steam wreszcie otrzymał konkurenta z prawdziwego zdarzenia.