Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 13 maja 2020, 13:32

autor: rassi

10 darmowych programów, które instaluję na nowym Windows 10

Masz nowy komputer do gier z Windows 10? A może po prostu postawiłeś system na nowo? Żeby zacząć pracę/zabawę, musisz zainstalować kilka programów. Ja zawsze zaczynam od tych 10 darmowych aplikacji.

Dziesiąte okienka znacznie trudniej jest doprowadzić do stanu nieużywalności niż starsze wersje Windowsa (z XP na czele). Od czasu do czasu przytrafia się jednak awaria dysku czy płyty głównej lub po prostu kupujemy nowy zestaw komputerowy. Niezbędne jest wtedy zainstalowanie świeżego systemu i podstawowych programów, używanych na co dzień. Lista softu u każdego użytkownika jest nieco inna. Oto moja.

10 darmowych programów, które instaluję od razu po formacie Windows 10:

  1. Google Chrome
  2. WinRAR
  3. 360 Total Security
  4. Apache OpenOffice
  5. KeyTweak
  6. GIMP
  7. AirDroid
  8. Epic Games Store
  9. Discord
  10. Spotify

Przy jej tworzeniu skupiłem się jedynie na programach udostępnionych za darmo. Nie żebym był wyjątkowym skąpcem, ale nie przypominam sobie, abym oprócz samego systemu operacyjnego i pakietu Microsoft Office, kiedykolwiek kupił jakiś inny soft. Wszystko czego potrzebuję jest udostępnione do pobrania i używania za free. Plusem darmowych rozwiązań jest też fakt, że zwykle korzysta z nich najwięcej osób, a tym samym programy te są sprawdzone i mają sporą bazę chętnych do pomocy użytkowników. Pojawiają się i minusy. Brak finansowych korzyści może z czasem obniżyć motywację autora do długoletniego wspierania swojego projektu – czyli wydawania poprawek i aktualizacji.

Jakie ikonki goszczą na Twoim pulpicie? - 10 darmowych programów, które instaluję na nowym Windows 10 - dokument - 2020-05-13
Jakie ikonki goszczą na Twoim pulpicie?

Przyznam, że miałem początkowy problem ze stworzeniem mojej listy. Wszystko przez to, że Windows 10, jak na złość nie chce mi się już od dłuższego czasu wysypać. Wystarczył jednak rzut oka na pulpit, abym szybko przypomniał sobie, jakie programy instalowałem na starcie.

Podziel się swoją listą!

Zdajemy sobie sprawę, że każdy używa komputera do czegoś innego, a także ma nieco inne preferencje odnośnie wykorzystywanych aplikacji. Wiemy, że wiele emocji wśród forumowiczów wzbudza wybór antywirusa, pakietu biurowego czy przeglądarki. Dlatego nasza lista nie ma sugerować „tego jedynego, właściwego” programu, a zachęcić do (kulturalnej!) dyskusji.

Na kolejnych stronach znajdziecie opis wybranych przeze mnie aplikacji oraz uzasadnienie, dlaczego znalazły się na mojej liście. Jeśli „stawianie” nowego systemu dopiero przed Tobą, wiele ciekawych porad znajdziesz w naszym artykule: Jak zainstalować Windows 10 z pendrive USB.

Najlepsze darmowe programy | TOP 50
Najlepsze darmowe programy | TOP 50

Sporządziliśmy listę 50 najlepszych aplikacji dla każdego komputera z systemem Windows. Znajdziecie wśród nich darmowe pakiety biurowe, antywirusy, odtwarzacze multimediów czy programy graficzne i do edycji wideo, a także przydatne narzędzia.

Steam - najlepsze darmowe programy | TOP 10
Steam - najlepsze darmowe programy | TOP 10

Na platformie Steam znaleźć można nie tylko bogatą selekcję gier, ale także filmy oraz różnego rodzaju aplikacje i programy. Przyjrzymy się, co ciekawego można znaleźć w sklepie Valve, nie wydając przy tym ani jednej złotówki.

Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Darmowe alternatywy dla Microsoft Office

Jeśli nie korzystamy z programów np. do tworzenia tekstu na tyle często, aby opłacał nam się zakup Microsoft Office, warto rozważyć jedną z alternatyw. Oto nasze propozycje darmowych pakietów aplikacji biurowych.