filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 4 października 2004, 12:15

autor: Daniel Sodkiewicz

Recenzja filmu „Hellboy” (3)

„Hellboy'a” można przypisać do gatunków kina takich jak: horror, thriller, akcja i Sci-Fi. Znajdziemy w nim bowiem dużą ilość brutalnych scen walki, odrobinę przerażających potworów, sporo akcji i oczywiście szeroko pojęte elementy fantastyczno-naukowe.

Na szczęście, od kinowej porażki, Hellboy broni się dialogami i mocno zaakcentowanym aspektem humorystycznym. Dowcipami na lewo i prawo miota oczywiście nasz heros – Hellboy – który do całej sprawy ratowania świata podchodzi z lekkim przymrużeniem oka. To właśnie jego zabawne teksty chronią niektóre sceny w filmie od totalnej porażki i krytyki. Jako przykład idealnie nadaje się moment, w którym Hellboy wpada do brzucha przeogromnego potwora, poczym wewnątrz bestii detonuje granaty. Monstrum chwilę później przestaje oczywiście istnieć, okolica ocieka jego wnętrznościami, zaś Hellboy wychodzi z tego bez większego uszczerbku na zdrowiu i wyglądzie. Załamałbym w tym momencie ręce, gdyby nie tekst: „chyba jutro będą zakwasy” (*) :-). W filmie brzmi to przezabawnie, martwi jednak poczucie niezniszczalności bohatera, przez co odbiorca nie ma możliwości zaznać choćby niewielkiej obawy o życie Hellboy’a.

Kolejny po Hellboy’u dziwoląg występujący w filmie. Niemniej jednak – jedna z sympatyczniejszych postaci.

Hellboy jest jedną wielką bajką i tylko ten się nie zawiedzie na filmie, kto spodziewa się lekkostrawnej, miejscami zabawnej dobranocki dla większych dzieci. Co jednak ważne, w kinie widziałem, iż podczas seansu dobrze bawiły się zarówno osoby w wieku 12 jak i 40 lat; czyżby film można było nazwać projektem rodzinnym? Jest to chyba najtrafniejsze określenie, gdyż mimo kilku dość brutalnych dla młodych widzów scen, film przypadnie do gustu zarówno mało wymagającym miłośników S-F, jak i osobom z grona „kina familijnego”. Nie można zapomnieć także o fanach komiksów z Hellboy’em. Dla nich jest to oczywiście pozycja obowiązkowa, co więcej, zdaniem krytyki, jest to dotychczas najlepsza komiksowa ekranizacja. Filmu nie można niestety nazwać pozycją obowiązkową, a odbiorca wychowany na Matrixach, Władcach Pierścieni i Terminatorach uzna zapewne Hellboy’a za stratę czasu. Film spełnia jednak podstawowe założenia swojego powstania i jest po prostu projektem ze średniej półki, dla mało wymagających kinomaniaków.