Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 20 kwietnia 2020, 14:29

autor: rassi

Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Przed zakupem gamingowego monitora dobrze będzie poświęcić nieco czasu na zorientowanie się w temacie. Poznanie różnic pomiędzy modelami jest niezbędne, aby wybrać ten odpowiedni dla siebie.

O tym, że monitor to jeden z najważniejszych elementów zestawu komputerowego, nie trzeba przekonywać nikogo. W końcu podczas pracy i zabawy cały czas patrzymy właśnie na ekran. Okno na wirtualny (i nie tylko) świat powinno współgrać z wydajnością naszego peceta i uprzyjemniać granie. Z własnych doświadczeń wiem, że nie zawsze tak się dzieje. Zetknąłem się z osobami, które wydawały niemałe pieniądze na komputer i jednocześnie mocno oszczędzały na monitorze. Tym samym ograniczały możliwości mocarnej karty graficznej, która w normalnych warunkach byłaby w stanie zapewnić płynność rozgrywki w 1440p, ale musiała „nudzić się” przy FullHD. Działa to także w drugą stronę. Pecet może zniweczyć potencjał wysokiej klasy monitora. Mało wydajna maszynka do gier sprawi, że odświeżanie na poziomie 240Hz nie zostanie wykorzystane. Ważne jest dążenie do równowagi. Tylko wtedy można wynieść rozrywkę na zupełnie nowy poziom.

Nie powiemy Ci, jaki jest najlepszy monitor do gier i do Gier-Online, ale podpowiemy na co zwracać uwagę podczas zakupów. - Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-04-20
Nie powiemy Ci, jaki jest najlepszy monitor do gier i do Gier-Online, ale podpowiemy na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Coraz więcej urządzeń, obok swojej standardowej wersji, występuje w postaci roziskrzonego milionami barw RGB wariantu gamingowego. O ile dopisek „dla graczy” we wielu przypadkach ma za zadanie podbić cenę sprzętu i niekoniecznie wpływa na wzbogacenie podstawowych funkcji, o tyle przy monitorach bywa inaczej. Wyświetlacze opisane jako te „do grania” faktycznie mocno różnią się od ekranów przeznaczonych „do biura” i… coraz częściej również wyposażane są w diody RGB.

Na tym podstawowy podział się nie kończy. Wśród wyświetlaczy dedykowanych graczom da się wyróżnić dwie kolejne grupy. W pierwszej z nich można znaleźć monitory e-sportowe charakteryzujące się parametrami, które mają pomóc w zdobywaniu jak najlepszych wyników w dynamicznych grach online. W takich tytułach nie ma czasu na podziwianie widoków. W drugiej grupie znalazło się miejsce dla czegoś nieco innego. Mowa tu o ekranach, które są wolniejsze, a przez to lepiej dopasowane do spokojniejszych produkcji. Oferują one lepsze kolory, większą rozdzielczość i czasem niestandardowy format (21:9). Wybór monitora powinien być więc w dużym stopniu uzależniony od preferowanych przez nas gatunków.

Wszystkie powyższe informacje to ogólniki. Czas przejść do szczegółowego omówienia poszczególnych parametrów. Oprócz surowej wiedzy postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami i ciekawostkami, które zdobyłem podczas testowania co najmniej kilkunastu monitorów o bardzo różnej specyfikacji.

E-sportowcy korzystają z najbardziej zaawansowanego sprzętu. Testowanym przez nas ostatnio w redakcji przykładem może być Samsung LC27RG50, reklamowany jako oficjalny monitor PUBG Europe League. Model ten jest pierwszym ekranem z matrycą 240Hz od koreańskiego producenta. Ponadto charakteryzuje się on rozdzielczością FullHD (najpopularniejszą wśród profesjonalnych graczy), niskim czasem reakcji – 4ms, wysokim kontrastem 3000:1 (matryca VA) oraz wsparciem technologii G-Sync i lekkim zakrzywieniem.

Najlepsze monitory oferują wiele funkcji, ale z niektórych korzystają tylko nieliczni - dlatego warto zastanowić się, na jakich najbardziej nam zależy. - Monitor do gier - na co zwracać uwagę podczas zakupu - dokument - 2020-04-20
Najlepsze monitory oferują wiele funkcji, ale z niektórych korzystają tylko nieliczni - dlatego warto zastanowić się, na jakich najbardziej nam zależy.
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora

HDMI, DisplayPort, DVI, VGA/D-Sub – za pomocą jakiego interfejsu najlepiej podłączyć monitor do karty graficznej? Należy wybrać złącze, które pozwoli w 100% wykorzystać potencjał wyświetlacza tzn. natywną rozdzielczość oraz pełen zakres odświeżania.

Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować
Monitory 144 Hz - czy warto się nimi zainteresować

Kiedy już masz kartę graficzną typu GeForce RTX, czas na zakup porządnego monitora z wysoką częstotliwością odświeżania. Sprawdzamy, komu może się taki przydać i w jakich grach sprawdzi się najlepiej.

Monitor Full HD do gier | TOP 10
Monitor Full HD do gier | TOP 10

Monitor to jeden z najważniejszych elementów na wyposażeniu każdego gracza. To on wyświetla obraz generowany przez kartę graficzną. Dlatego postanowiłem wybrać 10 najlepszych monitorów o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli.