Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 1 października 2004, 11:54

autor: Piotr Szczerbowski

Szybko albo ładnie – zdecyduj sam. Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.

Szybko albo ładnie – zdecyduj sam

Nie zawsze wymiana karty to konieczność. Szczególnie, jeśli brak nam funduszy na nowszy sprzęt lub też chcemy dłużej poczekać, aż interesujący akcelerator stanieje, ustawienia jakości wyświetlania obrazu będą chlebem powszednim. Zależnie od posiadanej karty oraz używanych gier, można wybrać jedna z dwóch alternatyw: dużą ilość klatek na sekundę albo wysoką jakość obrazu.

Na co się zdecydować?

To już trudniejsza sprawa. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy: jaki model karty graficznej posiadamy oraz w jakie gry zamierzamy na niej pograć. Technologie zmieniają się przeważnie co pół roku, więc by orientować się w temacie, należy orientować się w rynku kart graficznych lub spytać specjalistów. By nie rzucać się z przysłowiową motyką na słońce, warto zapytać np. na naszym forum, jak dobry jest posiadany przez nas sprzęt.

Wymaga to jednak umiejętności przefiltrowania poprawnych odpowiedzi, gdyż często można mieć do czynienia z delikwentem uparcie twierdzącym, iż do grania w najnowsze tytuły wystarczy w zupełności tania karta sprzed kilku lat.

Można też zerknąć do rubryki „Rozsądne wymagania sprzętowe” w Encyklopedii GRY-OnLine. Także tutaj znajdziecie fachową poradę, jaki sprzęt będzie w stanie poradzić sobie z wybraną grą na najwyższych poziomach detali, bez „czkawki” na ekranie.

Gdy mamy jasność, jak nasz sprzęt spisze się podczas zabawy, mamy do wyboru dwie możliwości:

  • Posiadamy zbyt stary sprzęt, który może nie podołać naszej grze. By uprzyjemnić sobie granie, trzeba będzie zrezygnować z fajerwerków graficznych i postawić na szybkość działania (tzw. płynność) samej gry.
  • Nasz sprzęt jest wystarczający lub też dużo lepszy niż wymagania gry. Wtedy można się pokusić o zwiększenie jakości wyświetlanego obrazu.

Dwa etapy konfiguracji

Odpowiednie dobranie opcji jest wbrew pozorom bardzo trudnym i żmudnym zajęciem. Przede wszystkim trzeba znać się na możliwościach swojej karty graficznej, wiedzieć, co one oznaczają i jak wpłyną na oglądany na monitorze obraz. Przy tym opcje konfiguruje się w dwóch miejscach:

  • w sterownikach karty graficznej;
  • w samej grze.

Opcje ustawione w sterownikach mają zawsze najwyższe znaczenie, tak więc konfigurując panel sterowania, mamy pewność, że opcje te będą aplikowane podczas uruchomienia dowolnej gry. Nie ma róży bez kolców, tak więc i tutaj mogą pojawić się pewne problemy. Wymuszenie na grze używania np. pełnoekranowego anty-aliasingu (FSAA) może czasami spowodować błędy w wyświetlanym obrazie, lub też skutecznie zmniejszyć ilość wyświetlanych klatek na sekundę (fps) do poziomu oglądania slajdów.

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.