Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 maja 2021, 12:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Castlevania: Symphony of the Night

  1. Gatunek: metroidvania (połączenie platformówki, gry akcji i RPG)
  2. Producent: Konami
  3. Cena: 13,99 zł
  4. Skąd pobrać: Google Play (Android), App Store (iOS)

Przecieracie oczy ze zdumienia? Ja też przecierałem. Konami podjęło pierwszą od lat dobrą decyzję wydawniczą – i przesadnie się tym nie chwaliło. Jakby... wstydziło się tego słusznego posunięcia. Prawdopodobnie nie wiedzieliście, ale kilka tygodni temu jedna z najlepszych odsłon Castlevanii Symphony of the Night – wylądowała na urządzeniach mobilnych. Lepiej późno niż wcale, zwłaszcza że obecność tego typu gry na telefonach wydawała się czymś oczywistym. Przecież pikselowa klasyka z prostym sterowaniem aż się prosi o port.

Symphony of the Night to jeden z tych przełomowych tytułów, które zwyczajnie warto znać. W chwili premiery połączenie dynamicznej walki, etapów zręcznościowych, zbierania sprzętu, rozwoju postaci, a nawet kilku wyborów zbijało z nóg. Dziś wstępuje w co drugiej grze, ale wtedy było czymś świeżym. Niemniej nie tylko ze względu na wartość historyczną wypada sięgnąć po tę Castlevanię. To po prostu cholernie dobra gra, która wciąga na długie godziny, nawet jeśli jesteśmy świeżo po najbardziej zaawansowanych tytułach na PC i konsole.

Tak, nauczenie się obsługi Castlevanii na ekranach dotykowych wymaga chwili. Tak, podczas nauki wyartykułujecie barwne, rynsztokowe frazy, o których znajomość wcześniej się nie posądzaliście. Ale i tak będziecie jako Alucard brnąć dalej na spotkanie z przeznaczeniem i tajemnicami zamku. Każde starcie, każdy progres przynosi ogromną satysfakcję – bo gra nie jest łatwa, ale umie nagradzać.

Nauka poruszania się po zamku, odkrywanie jego przejść i sekretów sprawiają taką samą radochę jak w epoce PSX. No i choć piksele straszą – to animacje, projekty lokacji i przeciwników już nie. Prawdopodobnie powinienem grać w Disco Elysium (czeka na dysku) albo inny przebój ostatnich miesięcy. Tymczasem dałem się wciągnąć w opowieść o pretensjonalnych wampirach i pogromcach potworów. A charakterystyczna melodyjka z pierwszej lokacji prędko mnie nie opuści.

  1. Castlevania: Symphony of the Night w sklepie Google Play

O AUTORZE

Dawno temu – ale później niż większość znajomych – w trakcie studiów dostałem pierwszego smartfona. Okazał się idealną maszynką do oglądania YouTube’a, czytania artykułów, przeglądania Facebooka oraz... do grania. Pewnie, biblioteka gier nie była wówczas tak bogata jak teraz, ale już wtedy można było znaleźć takie perełki jak seria Final Fantasy. Dziś kolejny smartfon częściej służy mi jako handheld. Jasne, sterowanie jest mniej wygodne, ale to jednak fajne uczucie, że aparat telefoniczny może nas jednocześnie zabrać do zamku Drakuli, na całkiem niezłe wyścigi albo w podróż w czasie. Uczucie tym fajniejsze, im częściej dostaję kompletny produkt, za który płacę tylko raz i mam święty spokój. Jedyne free-to-play, które zagrzało miejsce na karcie pamięci mojego urządzenia, to Hearthstone. Dam jeszcze szansę League of Legends: Wild Rift. Ale to wyjątki. Normalnie oczekuję od gry mobilnej tego, czego oczekiwałbym od zwykłego tytułu, nawet jeśli to port przeboju sprzed 25 lat.

Hubert Sosnowski

Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Stardew Valley

Stardew Valley

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Life is Strange

Life is Strange

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI

Wayward Souls

Wayward Souls

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście
14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście

Tym razem mamy dla Was zestawienie dobrych, ale nie tak znanych gier na urządzenia mobilne. Warto dać im szansę i się pozytywnie zaskoczyć.