Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 maja 2021, 12:09

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Uczciwe gry na Androida - płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.

Need for Speed: Most Wanted

  1. Gatunek: wyścigi
  2. Producent: Firemonkeys, EA Games
  3. Cena: 23,90 zł
  4. Skąd pobrać: Google Play (Android), App Store (iOS)

Wśród mobilnych wyścigów póki co króluje zaprojektowana specjalnie z myślą o tych urządzeniach seria Asphalt. Najnowsza odsłona, Asphalt 9: Legends, to prawdziwy zalew kolorów, rozbłysków, samochodów, kaskaderskich popisów i menu z loot boksami oraz opcjami mikropłatności. Podobnie zresztą wygląda wiele innych mobilnych ścigałek. Na ich tle wyróżnia się Need for Speed: Most Wanted, adaptacja gry Criterionu z 2012 roku (nie mylić z klasycznym Most Wanted).

Zapomnijcie o upstrzonych reklamami panelach i milionie zbędnych przycisków. Tu wszystko jest proste, schludne i estetyczne. Dostosowane do wygodnego użytkowania na smartfonach. Nie zaatakuje nas też żadna reklama i za żaden samochód nie musimy płacić prawdziwymi pieniędzmi (gra daje tę możliwość, w końcu to produkcja EA, ale to tylko opcja – na wszystko zarabiamy zwycięstwami, a kilka wyścigów zaprojektowano tak, by dało się spokojnie grindować).

A same wyścigi? Są kapitalne. Most Wanted trzyma się zręcznościowego modelu jazdy, ale unika przesady. Bryki mają swój ciężar, zróżnicowaną moc i mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będziemy uważać. Choć opanowanie sterowania wymaga chwili, a rywale i policja dają nam srogi wycisk, jazda sprawia ogromną satysfakcję, zwłaszcza gdy zapracujemy na zwycięstwo i wymarzoną brykę. Czuć tu prędkość i moc.

Dodatkowo grę wyposażono w prościutki, ale wdzięczny i wymagający kombinowania system tuningu – na potrzeby każdego wyścigu wykupujemy tymczasowe wzmocnienia i za każdym razem musimy decydować, do jakiego wyzwania które dopalacze pasują najlepiej. A że wozów i tras do odkrycia trochę jest... mamy co robić – zwłaszcza że dobry samochód kosztuje swoje i czasem trzeba powtarzać przejazd, by na niego zarobić.

Żeby było zabawniej – pod względem konstrukcji to wydanie Need for Speed przypomina najlepsze dzieło Criterionu – Hot Pursuit z 2010 roku. Pewnie, graficznie Most Wanted trochę odstaje od szczytowych osiągnięć ścigałek na smartfonach, ale pod każdym innym względem to znakomita gra.

  1. Need for Speed: Most Wanted w sklepie Google Play
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas

Stardew Valley

Stardew Valley

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Baldur's Gate: Enhanced Edition

Star Wars: Knights of the Old Republic

Star Wars: Knights of the Old Republic

Life is Strange

Life is Strange

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

The Wolf Among Us: A Telltale Games Series - Season 1

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI

Wayward Souls

Wayward Souls

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście
14 świetnych, mobilnych gier o których pewnie nie słyszeliście

Tym razem mamy dla Was zestawienie dobrych, ale nie tak znanych gier na urządzenia mobilne. Warto dać im szansę i się pozytywnie zaskoczyć.