Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

Na co dzień często brakuje nam wolnego czasu, ale sytuacja, kiedy nagle jest go bardzo, bardzo dużo, w pewnym sensie może być jeszcze gorsza. Co robić? Jak żyć? Jak wykorzystać tygodnie, w trakcie których nie powinniśmy wychodzić z domu (a nawet gdyby przyszło nam do głowy to zrobić, w gruncie rzeczy nie ma po co, bo wszystko jest pozamykane)? Świetny sposób stanowi sięgnięcie ku zawsze leżącej w kącie i patrzącej na Was z wyrzutem tzw. kupce wstydu i przejście – w końcu! – gier single player, które wiecznie odkładaliśmy na później.

Poniżej znajdziecie kilka naszych propozycji najlepszych produkcji tego typu. Są tam przedstawiciele różnych gatunków – od rozbudowanych RPG, przez przygodowe gry akcji i strategie, po symulator sportowy. W każdym przypadku informujemy, czemu warto dać danemu tytułowi szansę, a także podajemy przybliżony czas, który będzie potrzebny, by dotrzeć do przysłowiowej „linii mety” (dane pochodzą z serwisu HowLongToBeat, przy czym skupiamy się na wartościach „completionist” – w końcu jak już się bawić, to na całego!).

Jeśli wolicie bawić się ze znajomymi, przygotowaliśmy także listę gier pozwalających na podtrzymanie relacji towarzyskich.

Disco Elysium

  1. Powód, dla którego warto zagrać: to jedno z najlepszych RPG ostatnich lat
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 40,5 godziny

Listę otwiera jeden z największych (a dla wielu też najbardziej zaskakujących) hitów zeszłego roku – izometryczna gra RPG Disco Elysium niewielkiego estońskiego studia ZA/UM. Ta nietuzinkowa, diabelnie ambitna produkcja wyróżnia się niesamowitym scenariuszem, świetnie napisanymi dialogami, fantastyczną atmosferą oraz oryginalnym światem. Ten ostatni łączy klimat pierwszej połowy XX wieku z różnymi osiągnięciami naszej cywilizacji, tworząc unikatową konstrukcję, która świetnie nadaje się do poruszania wielu aktualnych problemów. W zanurzeniu się w tym uniwersum pomaga fakt, że wędrujemy po nim nie jako wszechmocny heros, a zniszczony przez życie detektyw.

Ciekawym aspektem Disco Elysium jest też nietypowa mechanika, na której bazuje ta gra. Jeśli szukacie produkcji oferującej rozbudowany system walki, z pewnością nie jest to propozycja dla Was (za to może Was zainteresować następny tytuł). Ba, już samo doprowadzenie do starcia będzie stanowić tu pewien problem, bowiem w dziele studia ZA/UM próżno szukać czyhających za każdym rogiem wrogów, których jedynym zadaniem jest zapewnienie graczom odrobiny rozrywki.

Walka pozostaje tu ostatecznością. Kiedy już do niej dojdzie, okazuje się, że nie ma tutaj w ogóle klasycznego systemu – ani turowego, ani z aktywną pauzą, ani tym bardziej działającego w czasie rzeczywistym i opartego na zręczności oraz celności gracza. Zamiast tego mamy statystyki, umiejętności i rzuty, które – podobnie jak w „papierowym” RPG – są wykorzystywane we wszystkich sytuacjach. Także w potyczkach.

  1. Więcej o grze Disco Elysium
TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem wolisz przechodzić Soulsy?

52,3%
Klasycznie - padem
8,3%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
8,3%
Oryginalnie - mikrofonem
31,1%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
Zobacz inne ankiety
Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut

Dark Souls III

Dark Souls III

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Persona 5

Persona 5

Football Manager 2020

Football Manager 2020

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.