Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 5 stycznia 2023, 17:30

autor: Paweł "Froozyy" Woźniak

V Rising. Gry, w których spokojnie pogadasz ze znajomymi

Siedzisz w domu i brakuje Ci towarzystwa? Podpowiadamy, w które gry z trybem multiplayer można grać i jednocześnie rozmawiać ze znajomymi.

V Rising

  1. Producent: Stunlock Studios AB
  2. Wydawca: Stunlock Studios AB
  3. Data wydania: 17 maja 2022 (wczesny dostęp)
  4. Gatunek: coś na kształt połączenia MMO i action RPG

Czym jest V Rising?

Patrząc na pierwszy lepszy screen z V Risinga, można odnieść wrażenie, że jest to kolejny sieciowy hack’n’slash. Prawda okazuje się jednak nieco inna. Choć mamy tu widok izometryczny, machanie orężem i używanie skilli, grze bliżej do RPG akcji z wampirami w roli głównej. W związku z tym ostatnim zagrożeniem są nie tylko sami przeciwnicy, ale też... światło, na które należy uważać m.in. podczas starć. W dzień koniecznie trzeba szukać cienia.

Oprócz walki i rozwoju postaci ważny element rozgrywki stanowi budowanie bazy. Jej centrum jest zasilane krwią. Gdy jej zabraknie, zamek powoli zacznie zmieniać się w ruinę. Poza typowymi stolikami do craftingu w naszym domu może znaleźć się krypta z pomocnikami, którzy w sytuacji zagrożenia będą bronić siedliska. Sługusów da się także posyłać na misje. Rozbudowa bazy nie tylko daje dostęp do nowych możliwości. Kolejne konstrukcje wyglądają znakomicie i cieszą oko.

Dlaczego to dobry tytuł do grania z przyjaciółmi?

Poza sprawami oczywistymi, czyli tym, że z kimś zawsze gra się przyjemniej niż samemu (jest tu i taka opcja), da się uniknąć sytuacji, w której jedna z osób będzie miała znacznie wyższy poziom (nie ma tu typowego levelowania, decyduje o nim ekwipunek) niż druga. Wszystko dlatego, że w V Risingu można stworzyć własny serwer, dostępny tylko wtedy, gdy gospodarz jest online. Ponadto z uwagi na fakt, że każda postać zostaje od razu przypisana do danego serwera, a co za tym idzie, nie można grać nią wszędzie, nie występuje tu problem z nierównym progresem. Inną kwestią jest to, że grając w duecie lub większym gronie, da się stworzyć drużynę, która będzie się uzupełniała. Żeby było to możliwe, warto już na starcie omówić kierunek rozwoju każdego z członków zespołu.

TWOIM ZDANIEM

Z jakiego komunikatora skorzystasz przy grach?

14%
TeamSpeak!
86%
Discord
Zobacz inne ankiety
Valheim

Valheim

Minecraft

Minecraft

Stellaris

Stellaris

Stardew Valley

Stardew Valley

World of Tanks

World of Tanks

Sea of Thieves

Sea of Thieves

Heroes of Might and Magic III Complete

Heroes of Might and Magic III Complete

Fishing Planet

Fishing Planet

Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne - coop na jednym ekranie
Najlepsze kanapowe gry kooperacyjne - coop na jednym ekranie

Choć od lat w defensywie względem sieciowych wariantów rozgrywki, kanapowa kooperacja jeszcze nie umarła i miłośnicy wspólnej zabawy przed jednym ekranem wciąż mają do wyboru sporo świetnych tytułów.

Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin
Gry z coopem, w których spędzicie ze znajomymi dziesiątki godzin

Jeśli szukacie gry, w której wspólnie z ziomkami spędzicie dziesiątki godzin, to nie szukajcie dalej. Zebraliśmy niezłe gry do 2 lub więcej osób, którymi naprawdę trudno szybko się znudzić.

Gramy w ekipie - 12 strzelanek do grania w coopie
Gramy w ekipie - 12 strzelanek do grania w coopie

Wspólne granie potrafi zmienić średnią grę we wspaniałe doświadczenie, a dobrego kompana docenimy właśnie w strzelankach. Nie tylko zabawi rozmową, ale i zapewni wsparcie ogniowe w krytycznym momencie. Oto najlepsze strzelanki w trybie kooperacji.