Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 lutego 2020, 08:56

autor: Aquma

Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10

Jedne z najlepszych monitorów dla graczy obsługują rozdzielczość WQHD oraz mają odświeżanie ekranu na poziomie 144 Hz. Dzięki temu obraz w grach jest płynny i wyraźny. Sugerujemy 10 modeli, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Na rynku mamy obecnie bardzo szeroką gamę sprzętu dla graczy. Dotyczy to zarówno podzespołów, jak i urządzeń peryferyjnych, takich jak myszki, klawiatury czy monitory. Te ostatnie bywają wyjątkowo problematyczne, bowiem często są produktami bardzo drogimi - zależy nam więc na wybraniu modelu, który będzie możliwie jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania. W tym tekście znajdziecie dziesięć propozycji monitorów WQHD, które powinny trafić w gusta graczy.

Monitory WQHD z odświeżaniem 144 Hz świetnie nadają się także do pracy, ale nie ma wątpliwości, że dopiero w grach rozwijają skrzydła. - Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10 - dokument - 2021-03-19
Monitory WQHD z odświeżaniem 144 Hz świetnie nadają się także do pracy, ale nie ma wątpliwości, że dopiero w grach rozwijają skrzydła.

Rozpatrując modernizację komputera większość z nas w pierwszej kolejności zastanawia się nad takimi podzespołami, jak karta graficzna, procesor czy pamięć RAM. Często interesujemy się też szybkimi dyskami SSD. Monitor najczęściej znajduje się znacznie niżej na liście priorytetów. Tymczasem jest to urządzenie, które wpływa na komfort rozgrywki w gruncie rzeczy wcale nie mniej niż mocarne GPU. Zresztą monitor ma jeszcze ma tę cechę charakterystyczną, że... bez niego współczesny pecet w ogóle nie funkcjonuje, nadając się co najwyżej do roli półki dla książek.

Na rynku jest obecnie dostępna cała gama przeróżnych monitorów dla graczy, ale w tym tekście skupimy się na panelach oferujących rozdzielczość WQHD - 2560x1440 pikseli. Znajdziecie tu też jedynie produkty z wartością odświeżania ekranu na poziomie co najmniej 144 Hz - pozwala ona osiągnąć zauważalnie większą płynność rozgrywki oraz zredukować opóźnienia, co ma znaczenie zarówno dla wrażeń z gry, jak i naszych osiągów w wirtualnym świecie. Nie brakuje jednak propozycji dostosowanych do różnych oczekiwań i kategorii cenowych.

Czemu 144 Hz?

O ile w różnica pomiędzy 144 i 240 Hz w grach jest dla niektórych wręcz niezauważalna, co uzależnione jest od naszego doświadczenia, a nawet indywidualnych cech biologicznych i wyczulenia na płynność wyświetlanego obrazu, o tyle w przypadku 60 Hz i 144 Hz sprawa jest zdecydowanie bardziej jednoznaczna.

Częstotliwość odświeżania - co to takiego?

Tzw. częstotliwość odświeżania to wyrażona w Hertzach wartość obrazująca to, ile razy monitor może wyświetlić dany obraz w pojedynczej sekundzie. Nawet jeśli macie naprawdę potężną kartę graficzną, to nie zda się ona na wiele, jeśli wybrany przez Was panel nie będzie odpowiednio jej uzupełniał - w uproszczeniu możecie uznać odświeżanie za górną granicę, która określa maksymalną liczbę klatek animacji, które bez problemu może wyświetlić Wasz sprzęt. Jeśli liczba fps (klatek animacji na sekundę) jest większa od częstotliwości odświeżania, obraz może być wyświetlany błędnie. Najczęściej objawia się to tzw. rozrywaniem (ang. screen tearing), któremu zapobiegają technologie V-Sync, G-Sync oraz FreeSync (więcej na ich temat możecie przeczytać tutaj).

Na zakupie „szybkiego” panelu 144 Hz teoretycznie najwięcej zyskać mogą profesjonalni gracze i osoby, które skupiają się na grach opartych na rywalizacji z innymi. W praktyce jednak właściwie każdy miłośnik interaktywnej rozrywki powinien z miejsca zauważyć zmianę, szczególnie, jeśli przesiada się z modelu oferującego odświeżanie 60 Hz. Monitory 144 Hz oferują zupełnie inny poziom komfortu płynącego nie tylko z grania, ale nawet zwykłego użytkowania komputera. Niektóre osoby po kilku miesiącach korzystania z ekranu z lepszym odświeżaniem nie są w stanie wyobrazić sobie powrotu do 60 Hz - drażni ich wówczas nawet coś tak prostego, jak poruszanie kursorem po pulpicie.

Różnicę pomiędzy poszczególnymi popularnymi poziomami odświeżania - 60 Hz, 120 Hz, 144 Hz i 240 Hz - dobrze obrazuje poniższy filmik. Natomiast propozycje 10 ciekawych naszym zdaniem modeli monitorów oferujących rozdzielczość 2560x1440 i odświeżanie 144 Hz znajdziecie na kolejnej stronie.

Najlepsze monitory gamingowe | Ranking 2021
Najlepsze monitory gamingowe | Ranking 2021

Porządny monitor będzie Wam lojalnie służył przez wiele lat i znacznie wpływał na przyjemność z grania. Polecamy Wam kilkanaście monitorów do gier o różnej wielkości, formacie oraz w kilku zakresach cenowych.

Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9
Najlepsze ultrapanoramy dla graczy – TOP 10 monitorów 21:9

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.

Monitor Full HD do gier | TOP 10
Monitor Full HD do gier | TOP 10

Monitor to jeden z najważniejszych elementów na wyposażeniu każdego gracza. To on wyświetla obraz generowany przez kartę graficzną. Dlatego postanowiłem wybrać 10 najlepszych monitorów o rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli.