Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 5 lutego 2020, 09:00

autor: Aquma

Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni?

Microsoft, Sony i nawet Google mają swoje plany względem przyszłości kontrolerów. Jaki będzie pad towarzyszący konsolom 9. generacji? Wielkie koncerny podchodzą do tego tematu w zauważalnie różny sposób. Które pomysły okażą się najbardziej trafione?

Dziewiąta generacja konsol jest już za rogiem, a na branżowych portalach co i rusz pojawiają się kolejne informacje na temat nowych sprzętów do grania. Znakomita większość z nich dotyczy wydajności, ale szerokim echem rozchodzą się także doniesienia dotyczące wyglądu i nowych możliwości nowoczesnych padów. Czym będą charakteryzowały się kontrolery do gier trzeciej dekady XXI wieku? Wbrew pozorom możemy już powiedzieć co nieco na ten temat - szczególnie, że jedno z takich urządzeń pojawiło się już na rynku. Co ciekawe, każda z firm zdaje się podchodzić do tego tematu na nieco inny sposób.

W Microsofcie bez zmian – sprzęt z Xbox One ma współpracować z kolejną generacją sprzętu. Obstawiamy zatem, że nowy pad nie wprowadzi rewolucyjnych zmian. - Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni? - dokument - 2020-02-05
W Microsofcie bez zmian – sprzęt z Xbox One ma współpracować z kolejną generacją sprzętu. Obstawiamy zatem, że nowy pad nie wprowadzi rewolucyjnych zmian.

Po co zmieniać coś, co działa

Najmniej wiemy na razie o kontrolerze do nowego Xboksa (mowa o tzw. Series X), ale wszystko wskazuje na to, że otrzymamy urządzenie podobne do pada, który towarzyszył obecnej generacji. Nowa platforma Microsoftu ma być zresztą kompatybilna z urządzeniami peryferyjnymi już dostępnymi na rynku. Co wiemy zatem wiemy o padzie do Xbox Series X?

Gigant z Redmond zdecydował się na wprowadzenie kilku zmian w stosunku do poprzedniego kontrolera. Po pierwsze, otrzymamy przycisk Share, który będzie przypominał rozwiązanie zastosowane w konkurencyjnym Dual Shocku 4 - pozwoli szybko przesyłać pliki (np. obrazki, krótkie filmy) do sieci społecznościowych i dzielić się nimi ze znajomymi.

Po drugie, pad do nowego Xboksa będzie nieco mniejszy od swojego poprzednika - Microsoft ma nadzieję, że dzięki temu będzie lepiej leżał także osobom o małych dłoniach (np. kobietom i dzieciom). Troska tego typu jest mile widziana i dość typowa dla tej firmy - warto przypomnieć, że stoi ona m.in. za stworzeniem adaptacyjnego kontrolera, który pozwala grać niektórym osobom z niepełnosprawnościami.

Ostatnia zmiana dotyczy tzw. d-pada, czyli zestawu połączonych przycisków, który znajduje się pod lewym drążkiem analogowym. W przypadku nowego urządzenia zrezygnowano z tradycyjnego układu „krzyżaka”. Zamiast tego otrzymamy coś, co będzie przypominało rozwiązanie znane z Elite Controllera 2 - okrągłą podstawę z zarysowanymi kierunkami. Odbiór tej modyfikacji jest w pewnej mierze uzależniony od osobistych preferencji - niektórzy zapewne będą na nią narzekali, innymi pozwoli na łatwiejsze kręcenie różnorakich „hadoukenów”.

Jak widać Microsoft podchodzi do nowego pada zaskakująco... zachowawczo. Trudno się tu doszukiwać przełomu - to raczej spokojna ewolucja, ewidentnie realizowana w myśl zasady “po co zmieniać coś, co działa?”

Czemu w ogóle wspominamy tu o Google Stadia? Bo pad łączący się z siecią WiFi w celu zmniejszenia input laga może być w przyszłości stosowany m.in. w konsolach. - Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni? - dokument - 2020-02-05
Czemu w ogóle wspominamy tu o Google Stadia? Bo pad łączący się z siecią WiFi w celu zmniejszenia input laga może być w przyszłości stosowany m.in. w konsolach.

Walka z lagami ponad wszystko

Obecnie najwięcej możemy powiedzieć na temat kontrolera do Google Stadia, jest już on bowiem sprzedawany w krajach, w których dostępna jest usługa. Najciekawszą (i najbardziej oryginalną) funkcją urządzenia jest możliwość jego samodzielnego łączenia się z naszym Wi-Fi. Pad wykorzystuje sieć, by zsynchronizować się z serwerami Stadii i tym samym zredukować lagi, które są nieodłącznym elementem usług pozwalających na streamowanie gier. Kolejną cechą charakterystyczną omawianego pada jest przycisk uruchamiający asystenta Google - niestety, na razie trudno powiedzieć, do czego może on się przydać.

Pod właściwie wszystkimi innymi względami mamy tu do czynienia z bardzo klasycznym kontrolerem, który przypomina swoistą hybrydę Nintendo Switch Pro Controllera (kształt) i DualShocka 4 (ułożenie przycisków i analogów). Zdaniem części recenzentów, jakość zastosowanych przez Google przycisków i gałek analogowych pozostawia sporo do życzenia. Na domiar złego sprzęt na razie nie wykorzystuje pełni swojego potencjału. Przykładowo, nie możemy podłączyć go bezprzewodowo do telefonu, tabletu czy peceta - łączność Bluetooth na razie działa tylko w przypadku korzystania z Chromecasta Ultra.

W efekcie... tak naprawdę trudno obecnie nazwać kontroler do Google Stadii prawdziwie nowoczesnym urządzeniem. Jego najciekawsza funkcja działa w tle i w gruncie rzeczy umożliwia jedynie oferowanie doświadczeń zbieżnych z konsolami obecnej generacji (poprzez ograniczenie opóźnień). Od 9. generacji oczekujemy nieco więcej. Czy da nam to DualShock 5? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na kolejnej stronie.

Co szykuje dla nas Sony? Rendery przygotowane przez portal LetsGoDigital pokazują, że oczekiwania są spore. - Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni? - dokument - 2020-02-05
Co szykuje dla nas Sony? Rendery przygotowane przez portal LetsGoDigital pokazują, że oczekiwania są spore.
Kto kogo teraz trzyma w garści?
Kto kogo teraz trzyma w garści?

Szef marki Xbox w opublikowanym ostatnio przez The Verge wywiadzie wyraził się z uznaniem o najnowszym kontrolerze Sony DualSense. I trudno się dziwić – Sony odrobiło swoją pracę domową, a Microsoft osiadł na laurach poprzedniej generacji.

Nowy Xbox Series X – premiera, cena, gry
Nowy Xbox Series X – premiera, cena, gry

„Najmocniejsza konsola na rynku”. Duża moc obliczeniowa oraz abonament Xbox Game Pass z premierowymi tytułami to główne atuty Microsoftu, by tym razem nie przespać generacji. Oto zestaw wszystkich informacji o Xbox Series X.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?