Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 lipca 2021, 16:51

autor: Michał Pajda

Stare gry singlowe, w które ciągle na Steamie grają tysiące graczy

Są takie gry, w których gracze po prostu wciąż się bawią. I nie przeszkadza im fakt, że są to tytuły, które mają już kilka dobrych lat. Wiele z nich doczekało się nawet kolejnych odsłon, wiele bardzo zestarzało się graficznie - i co z tego? Gramy dalej.

Spis treści

Baldur’s Gate: Enhanced Edition – po prostu klasyka

  1. Wiek: ponad 21 lat (wersja EE ponad 7 lat)
  2. Gatunek: izometryczne RPG
  3. Liczba jednoczesnych graczy w szczytowym momencie w ciągu ostatnich 30 dni: 1018

„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę” – czytane głosem Piotra Fronczewskiego pojawiło się zarówno w pierwszej, jak i w drugiej odsłonie Baldur’s Gate i zapisało złotymi zgłoskami w annałach gamingu. Tak jak i same Wrota Baldura – jedna z najlepszych serii RPG z widokiem izometrycznym (nie bijcie mnie miłośnicy starych FalloutówF1 i F2 też są fajne).

Skąd nagłe zainteresowanie odświeżonymi wersjami zarówno produkcji z 1998, jak i z 2000 roku? W dziennym szczycie bawi się przy nich jednocześnie blisko 600–700 osób? Zacznijmy od tego, że oba tytuły zostały wydane w wersji Enhanced Edition – pierwszy w 2012, a drugi w 2013 roku.

Największym „winowajcą” jest tu chyba jednak... nostalgia. No bo niby pojawiają się mody do Baldur’s Gate: Enhanced Edition (wpływające przede wszystkim na rozgrywkę), ale nie oszukujmy się – to jedna z ważniejszych gier dzieciństwa dzisiejszych trzydziestolatków, dlatego też sentyment do niej jest czasem przesadnie olbrzymi. Ale czy cokolwiek może równać się z usłyszeniem Piotra Fronczewskiego w ulubionej produkcji sprzed 20 lat?

  1. Więcej o grze Baldur’s Gate: Enhanced Edition
TWOIM ZDANIEM

Zdarza Ci się wracać do starych gier?

Tak
98,3%
Nie
1,7%
Zobacz inne ankiety
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych
Nebuchadnezzar to dowód, że stare gry ciągle bywają lepsze od nowych

Nostalgia potrafi zaburzyć naszą percepcję i sprawić, że stare gry wspominać będziemy lepiej, niż prezentują się w rzeczywistości. Ale bywa i tak, że klasyka faktycznie jest po prostu lepsza.