Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 26 sierpnia 2004, 13:09

autor: Pejotl

Wywiad z autorami gry o wiedźminie

W czasie debiutu na targach E3 firma CD Projekt Red Studio przyciągnęła spore zainteresowanie demem „Wiedźmina”. Z myślą o naszych czytelnikach postanowiliśmy zaczerpnąć informacji o grze u samego źródła.

W czasie debiutu na targach E3 firma CD Projekt Red Studio przyciągnęła spore zainteresowanie demem nowej gry tworzonej w oparciu o system Aurora, wykorzystany dotychczas m.in. w grze Neverwinter Nights. Tytuł gry The Witcher (Wiedźmin), zapewne nie powiedział nic zachodnim dziennikarzom, jednak w naszym kraju wiadomość o grze opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego z pewnością wywołała gorączkę wśród fanów fantastyki i gier komputerowych. Z myślą o naszych czytelnikach postanowiliśmy zaczerpnąć informacji u samego źródła – u szefa studia – Michała Kicińskiego i jego współpracowników.

Paweł Jankowski (Gry-OnLine): Jak można krótko scharakteryzować grę Wiedźmin? Czym będzie się wyróżniała?

Michał Kiciński (dyrektor studia i producent): Wiedźmin jest grą action-RPG. Podobały nam się gry action-RPG, ale zawsze żałowaliśmy, że nie ma w nich rozbudowanej fabuły. Patrząc z drugiej strony, klasyczne gry RPG oferujące rozbudowaną historię oferowały zwykle schematyczne i statyczne sposoby rozgrywania walk. Wiedźmin ma być grą, w której znajdzie się miejsce dla obu tych elementów. Mamy nadzieję, że w naszej grze połączenie dynamicznej akcji z rozbudowaną fabułą będzie atrakcyjne dla graczy – to ma wyróżniać Wiedźmina spośród innych gier tego gatunku. Druga rzecz atrakcyjna dla graczy to sam świat stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego w opowiadaniach i powieści o wiedźminie. Bardziej rozbudowany niż przeciętny świat budowany dla gry RPG i zarazem taki, w którym nie ma łatwych podziałów na białe i czarne. Gracz sam musi dokonywać niełatwych wyborów w trakcie wypełniania zadań w sytuacji, gdy nie jest łatwo określić, czy napotkana osoba jest dobra czy zła. W grze będzie wiele takich niejasnych sytuacji, w których gracz będzie musiał się mocno zastanowić nad tym, jakie jego zachowanie będzie moralnie pozytywne a jakie nie. Czasami gracz może być postawiony w takiej sytuacji, kiedy wydaje mu się, iż postąpił słusznie, a po jakimś czasie okaże się, że jego działanie przyniosło bardzo negatywne skutki.

PJ: Gra oparta jest na enginie z Neverwinter Nights?

MK: Wybraliśmy ten engine ze względu na rozbudowane narzędzia do projektowania gier RPG, jakie oferuje. Grafika nie była czynnikiem decydującym. Testowaliśmy cztery różne silniki, także znacznie bardziej rozbudowane, pod kątem grafiki, ale zdecydowaliśmy, że najbardziej nam odpowiada Aurora (engine z NWN) właśnie ze względu na jego możliwości w zakresie tworzenia gier RPG. Co do grafiki, od początku wiedzieliśmy, że jakiegokolwiek engine'u byśmy nie użyli, zastosujemy w nim własne rozwiązania. W tej chwili nasz zespół programistyczny cały czas pracuje nad modyfikacjami silnika gry.

Michał Iwanicki (programista 3D): System Aurora został przez nas zmodyfikowany, pozbyliśmy się OpenGL’a, gra korzysta wyłącznie z DirectX’a, korzystamy więc w pełni z shaderów i innych technologii dostępnych w DirektX 9.

Kamil Kozłowski (animator postaci): Animacje postaci w Wiedźminie będą znacznie bardziej zaawansowane niż w Neverwinter Nights. Postacie w NWN były stworzone z bloków, natomiast w Wiedźminie wykorzystujemy modyfikatory nakładane na siatkę opisującą daną postać, dzięki czemu możemy postacie płynnie animować. W NWN były to sztywne bloki i można było dostrzec pojawiające się szczeliny na łączeniach poszczególnych elementów. Nasze rozwiązanie wygląda o wiele lepiej, bardziej naturalnie.

MK: Robiliśmy też specjalne sesje motion capture dla postaci bohatera, w których wystąpił Marcin Żmudzki, który jest specjalistą od walki mieczem średniowiecznym i który opracował style walki dla postaci wiedźmina.

Wiedźmin

Wiedźmin