Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 listopada 2019, 14:35

autor: Mateusz Araszkiewicz

Miłośnik starych peronów, podróżowania pociągami oraz górskich wycieczek. Płacze nad losem RTS-ów.

Lego - czyli jak kupić klocki na prezent i nie zbankrutować?

Bawiłeś się klockami jako dziecko? Wciąż to robisz? A może chcesz podarować komuś tę samą radość? Mamy dla Ciebie garść porad, jak kupić klocki i przy okazji nie zostawić w sklepie całej wypłaty.

Gdzie kupować?

Decyzję o tym, jaki zestaw kupić w charakterze prezentu, zostawiam Wam. Postaram się jednak poradzić, gdzie szukać dobrych cen oraz gdzie absolutnie nie kupować klocków. Zacznijmy więc od tego ostatniego.

Powinniście unikać popularnych sklepów sieciowych, często obecnych w dużych galeriach handlowych. Przebitka cenowa poszczególnych zestawów może wynosić ponad 100 złotych, nawet w okresie świątecznych promocji. Takie sklepy mają bardzo przykrą tendencję do podnoszenia podstawowych cen zaraz przed okresem promocyjnym, by potem kusić klientów ofertami, które atrakcyjne są tylko w teorii. Wyżej wspominany zestaw klocków LEGO Duplo w popularnej sieciówce może kosztować nawet o kilkadziesiąt złotych więcej niż w innych sklepach. Oczywiście od czasu do czasu zdarzają się jakieś konkurencyjne oferty, ale jeżeli koniecznie chcecie zakupić zestaw w sklepie, a nie przez internet, sprawdźcie oferty sklepów, które specjalizują się wyłącznie w sprzedaży klocków LEGO.

Czasem ważne jest nie to, jaki kupujemy zestaw – tylko ile dostaniemy w nim klocków i za jaką cenę. - Lego - czyli jak kupić klocki na prezent i nie zbankrutować? - dokument - 2019-11-28
Czasem ważne jest nie to, jaki kupujemy zestaw – tylko ile dostaniemy w nim klocków i za jaką cenę.

Najlepszą metodą wyszukiwania ofert są oczywiście porównywarki cenowe, w tym te specjalizujące się w wyszukiwaniu ofert dotyczących LEGO. Takie strony jak zklocków.pl oraz promoklocki.pl podają wszystkie interesujące nas informacje oraz agregują oferty. Możemy na nich znaleźć również stosunek ceny do ilości klocków w zestawie, a tym samym cenę pojedynczego klocka. Dla niektórych taka informacja może być przydatna. Wyszukiwarki te odnajdują też oferty z serwisu aukcyjnego Allegro.

Kupowanie nowych zestawów na Allegro nie jest złym pomysłem. Często znajdziemy tam najniższe ceny zestawów. Musicie jednak zwracać uwagę na koszt dostawy. Oczywiście konieczne jest kupowanie u sprzedawców, którzy mają w serwisie dobrą opinię. Nie kupowałbym zestawu klocków LEGO u kogoś, kto nie ma na koncie ani jednej transakcji sprzedaży. Bądź co bądź zestawy klocków, nawet w konkurencyjnej cenie, potrafią być drogie. Przypominam, gdy szukacie zestawów w serwisach aukcyjnych, stosujcie w wyszukiwarce nazwę zestawu, a nie kod produktu. Niektóre z ofert nie są opisane kodem.

WSCHODNIA KONKURENCJA

Ci, którzy na klockach LEGO kompletnie się nie znają, muszą uważać na podróbki chińskiego producenta – firmy LEPIN (i nie tylko). Te zestawy na pierwszy rzut oka wydają się praktycznie nieodróżnialne od oryginałów. Obrazek na pudełku wygląda identycznie, inne jest tylko logo. Atrakcyjność podróbek wynika z ich ceny – potrafią być nawet dwa razy tańsze. Niestety, jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia.

Pamiętajcie, klocki na licencji potrafią być sporo droższe niż oryginalne serie LEGO. - Lego - czyli jak kupić klocki na prezent i nie zbankrutować? - dokument - 2019-11-28
Pamiętajcie, klocki na licencji potrafią być sporo droższe niż oryginalne serie LEGO.

Czy warto natomiast kupować klocki używane? To zależy. W przypadku zestawów, które nie są już dostępne w sprzedaży, często nie ma wyjścia. Niemniej trzeba się koniecznie upewnić, czy zestaw jest kompletny. Podejrzewam jednak, że Święty Mikołaj nie dostaje wielu listów, w których jako wymarzony prezent widnieje na przykład zestaw 6080, czyli Zamek Króla z 1984 roku. Ten zestaw i tak jest tani jak na swój wiek, bo można go nabyć już za około 400 zł. Gdyby jednak koniecznie zależało Wam na zdobyciu starego modelu, którego nie ma już w sprzedaży, zajrzyjcie na stronę internetową Bricklink.

Bricklink to trochę taki craigslist albo eBay, tylko że z klockami LEGO. Znajdziecie tutaj praktycznie wszystko, łącznie z porównywaniem ofert zestawów archiwalnych. Możecie tu kupić zarówno całe zestawy, jak i pojedyncze klocki. Oferty wrzucają osoby z całego świata. Co prawda strona jest anglojęzyczna, ale można natrafić na wielu sprzedawców z Polski, którzy przyjmują płatność w złotówkach.

LEGO to świetny prezent. Nie tylko dla dzieci. To zabawka, która uczy kreatywnego myślenia i rozwija zdolności manualne. Służy nie tylko do zabawy, ale i ładnie prezentuje się na półce. Problemem może być jednak brak miejsca. Polecam więc do takiego zestawu klocków dokupić również kilka zapasowych mebli... albo od razu większe mieszkanie.

W czasie pisania artykułu wsparłem się między innymi informacjami z bloga brickblogmaniac.blogspot.com.

Mateusz Araszkiewicz

TWOIM ZDANIEM

Bawiłeś się klockami LEGO jako dziecko?

Tak
81,2%
Dalej jestem dzieckiem i bawię się LEGO
14,2%
Nie
3,3%
Dalej jestem dzieckiem, ale nie bawię się LEGO
1,2%
Zobacz inne ankiety
Tanie i pomysłowe prezenty na święta dla graczy do 50 złotych
Tanie i pomysłowe prezenty na święta dla graczy do 50 złotych

Pomysł na prezent to zawsze problem. Skromny budżet nie musi jednak oznaczać tradycyjnych skarpet pod choinką dla naszych bliskich i znajomych - zwłaszcza gdy ich hobby to gry komputerowe. Oto najlepsze prezenty dla graczy do 50 złotych.

Najlepsze prezenty na święta – co kupić pod choinkę i na Mikołajki
Najlepsze prezenty na święta – co kupić pod choinkę i na Mikołajki

Czarny piątek za nami, ale szał świątecznych zakupów dopiero nadchodzi. Oto lista naszych propozycji prezentów, z jakich z pewnością ucieszy się każdy gracz, znajdując któryś w swoim upominkowym loot boksie.