Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 grudnia 2019, 10:45

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Baba Is You

  1. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 84/100
  2. Średni czas ukończenia: 4 godz. 49 min

Znacie to uczucie, kiedy ktoś wpada na jakiś prosty, ale nowatorski pomysł i nikt nie może zrozumieć, jakim cudem nie wymyślono tego wcześniej? Cóż, tak właśnie jest z Baba Is You – grą, która została oparta na pojedynczym przebłysku geniuszu. Tam, gdzie każda inna produkcja daje nam broń, gadżety i zestaw ruchów, by umożliwić ukończenie danego etapu według narzuconych odgórnie reguł, w dziele fińskiego dewelopera Arviego Teikariego naszym narzędziem są właśnie zasady rządzące poszczególnymi poziomami.

Koncepcję tę najłatwiej zrozumieć, oglądając dowolny fragment rozgrywki. Każdy poziom w Baba Is You składa się z bloków – niektóre z nich zawierają słowa – np. „ściana”, „jest” czy „klucz”. Manipulując tymi elementami, tworzymy własne zasady i przechodzimy kolejne etapy. Przykład? Każda reguła składa się z trzech wyrazów – chociażby tytułowe „Baba to ty” (Baba to dziwne czworonogie stworzenie, którym sterujemy) czy „flaga to wygrana”. Jeśli więc usuniemy lub zamienimy jakieś słowo, możemy nagle sprawić, że mury przestaną mieć jakikolwiek wpływ lub że do wygranej wystarczy dotknięcie ściany.

Pomimo swojego archaicznego wyglądu Baba Is You to jedna z najciekawiej zaprojektowanych i najbardziej innowacyjnych produkcji ostatnich lat. - Najlepsze produkcje tego roku, które ukończysz w 10 godzin - dokument - 2019-11-30
Pomimo swojego archaicznego wyglądu Baba Is You to jedna z najciekawiej zaprojektowanych i najbardziej innowacyjnych produkcji ostatnich lat.

A jeśli wydaje Wam się, że taka sztuczka może wystarczyć maksymalnie na kwadrans czy dwa, mam dla Was miłą niespodziankę. W Baba Is You mamy do czynienia z ponad 200 poziomami, na których nieustannie zmieniamy zasady gry. Z odrobiną pomyślunku zaczniecie tutaj np. przeistaczać lawę w bezpieczny grunt, otwierać zamknięte drzwi i pozbywać się torujących drogę przedmiotów. Ba – zamieńcie „Baba to ty” w „skała to ty” i nagle okaże się, że możecie sterować porzuconym w pobliżu głazem. Opanowanie podstaw jest banalnie proste, ale same zagadki potrafią przyprawić o ból głowy – co w przypadku gry logicznej jest absolutną zaletą. I o ile jej ukończenie zajmuje większości graczy mniej niż pięć godzin, tak generalnie tytuł ten ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej zawartości.

TWOIM ZDANIEM

Ile godzin grasz średnio w tygodniu?

Ponad 10
37,9%
Różnie, ale jak się uda wyrwać 2-3 to się cieszę
23%
Mniej niż 10
15,4%
Ponad 20
12,3%
35 i więcej
11,4%
Zobacz inne ankiety
Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare

Resident Evil 2

Resident Evil 2

A Plague Tale: Innocence

A Plague Tale: Innocence

Trine 4: The Nightmare Prince

Trine 4: The Nightmare Prince

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown

Baba Is You

Baba Is You

My Friend Pedro

My Friend Pedro

Ion Fury

Ion Fury

Katana ZERO

Katana ZERO

Ape Out

Ape Out

BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji
BioShock, Mass Effect i inne gry z najlepszymi historiami – ranking redakcji

Choć większość gier traktuje opowiadanie historii po macoszemu, niektórzy twórcy pochodzą do tej kwestii poważniej, tworząc opowieści, które emocjonują, druzgoczą i zostają z nami na zawsze. Zebraliśmy się, żeby wybrać najlepsze z nich.

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów
17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.