futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 25 listopada 2019, 09:25

Bezpieczeństwo danych na Facebooku. Sprawdź, kto mógł zhakować Twoje konto

Połączenia z nieznanego numeru, SMS-y z podejrzanymi linkami, wzrost liczby spamu i zgłoszenia o próbach zalogowania się na konto z egzotycznych zakątków świata - to sygnały, że nasze dane dostały się w niepowołane ręce. Jak sprawdzić skąd wyciekły?

Bezpieczeństwo danych na Facebooku

Od czasu, gdy pierwszy użytkownik założył konto na Facebooku, minęło już 15 lat. Przez ten okres programiści pracujący przy tworzeniu i ulepszaniu serwisu społecznościowego nie próżnowali i oprócz dodawania nowych funkcji, zadbali także o zwiększenie bezpieczeństwa danych (podobno). Podajemy ich na naszych profilach wyjątkowo dużo i często bezrefleksyjnie. Jak sprawdzić, czy miały do nich dostęp nieupoważnione osoby? Istnieje na to, co najmniej kilka metod.

Miejsce logowania

Pierwszą z nich jest przyjrzenie się historii logowania na konto. Pomoże nam w tym narzędzie przygotowane przez samych twórców platformy. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto, przejdziemy do „Ustawień” i z listy po lewej stronie wybierzemy „Bezpieczeństwo i logowanie”. Znajdziemy tam „Miejsca logowania”. Jeśli na liście znajduje się lokalizacja lub urządzenie, których obecność może nas zaniepokoić, należy kliknąć symbol trzech kropek i wylogować się, a następnie NATYCHMIAST zmienić hasło do konta.

Alarm powinny uruchomić przede wszystkim udane próby zalogowania się z zagranicznych, często egzotycznych krajów. Jeśli zauważymy, że jesteśmy zalogowani na urządzeniu, którego dawno nie używaliśmy, dobrze będzie się od niego „odłączyć”. Wpłynie to korzystnie na ogólny poziom bezpieczeństwa profilu.

Czysto, nie ma tu niczego podejrzanego. - Jak sprawdzić, czy gdzieś wyciekły nasze dane osobowe? - dokument - 2019-11-26
Czysto, nie ma tu niczego podejrzanego.

Uwaga! Nawet jeśli mamy pewność, że tylko my jesteśmy zalogowani na swoim koncie, może dojść do sytuacji, w której nasze faktyczne miejsce przebywania nie będzie pokrywać się z lokalizacją pokazywaną przez Facebooka.

Dla przykładu serwis uparcie twierdzi, że teraz znajduję się w Warszawie, od której w rzeczywistości dzieli mnie ponad 600 kilometrów. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej jest to skutkiem wyłączenia funkcji lokalizacji (GPS) w smartfonie i zablokowanie jej w desktopowej przeglądarce internetowej. W takim przypadku Facebook wie, że jestem w Polsce, ale nie jest w stanie ustalić dokładniejszego położenia.

Lista facebookowych aplikacji, które mogły niewłaściwie wykorzystywać nasze dane

W 2014 roku Facebook wprowadził znaczące zmiany mające na celu zwiększenie ochrony danych użytkowników. Wprowadzone modyfikacje dotyczyły m.in. ograniczenia dostępu do informacji aplikacjom. Jeśli system uznawał, że aplikacja korzystała z informacji o nas w „niewłaściwy sposób” zostawała ona zablokowana.

Facebook umożliwia sprawdzenie, czy któraś z puli dotychczas zablokowanych aplikacji miała zbyt duże uprawnienia. Możemy się o tym przekonać, logując się na konto, a następnie korzystając z tego linku.

Zostało jeszcze 64% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?