Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Kompendia 19 listopada 2019, 17:01

Gameplay. Wszystko o Diablo 4

Kompendium wiedzy na temat Diablo IV, czwartej odsłony kultowej serii gier hack'n'slash od mistrzów gatunku, studia Blizzard Entertainment, odpowiedzialnego również za Overwatch, World of Warcraft, serię StarCraft czy Hearthstone.

Gameplay

Podstawy rozgrywki

Diablo 4 wraca do korzeni serii.
Diablo 4 wraca do korzeni serii.

Podstawy rozgrywki w Diablo 4 będą wyglądały bardzo podobnie jak w poprzednich częściach cyklu. Obserwując akcję (głównie) z perspektywy izometrycznej, będziemy przemierzali lokacje i zabijali przeciwników, wykorzystując do tego celu zestaw zróżnicowanych umiejętności, charakterystycznych dla danej klasy (w grze znajdziemy ich pięć, więcej na ten temat w dalszej części kompendium). Stopniowo rozwiniemy też zdolności swojego bohatera (lub bohaterki) i zdobędziemy wyposażenie, które pozwoli lepiej radzić sobie z kolejnymi wyzwaniami.

Świat gry

Struktura gry będzie wyglądała inaczej. Zamiast lokacji przypisanych do kolejnych aktów kampanii, tym razem otrzymamy otwarty świat, który będziemy przemierzali, wykorzystując różnego rodzaju wierzchowce. Podróżując, natrafimy na wioski, w których spotkamy postacie oferujące zadania poboczne. Kamera od czasu do czasu będzie zmieniała perspektywę w taki sposób, by ukazać nam animowaną scenę lub lepiej zaprezentować scenerię. Rozpatrywane jest także dodanie do gry mechaniki, która pozwoliłaby pogodzie wpływać na rozgrywkę.

W grze mają się znaleźć także specjalne podziemia, które będą ewoluowały z pomocą odpowiednich przedmiotów - dzięki temu gracze będą mogli liczyć na coraz większe wyzwanie. Co ciekawe, będziemy zawczasu wiedzieli, jaki rodzaj wyzwania nas czeka, co pozwoli na odpowiednie dopasowanie strategii.

Zmian doczekają się także wrogowie, których napotkamy w trakcie rozgrywki. Będą przypisani do określonych grup, a w ramach każdej takiej rodziny pojawią się archetypy specjalizujące się w czymś nieco innym. Ma to umożliwić większą dywersyfikację i pozwolić wrogom efektywnie współpracować (przykładowo jednostki do walki wręcz będą zasłaniały bardziej wrażliwych na atak towarzyszy swoimi ciałami). W grze pojawią się też nowe typy przeciwników – jednym z ujawnionych są Kanibale. Znajdziemy pośród nich wojowników z ciężkim tasakiem, wrogów władających halabardami pozwalającymi poruszać się szybciej i atakować z wyskoku, wojowników władających dwoma kolczastymi pałkami (mogą ogłuszyć naszą postać) oraz takich, którzy atakują bardzo szybko dzięki parze śmiercionośnych toporków.

Ekwipunek

Przedmioty będą podzielone na pięć kategorii rzadkości: pospolite, magiczne, rzadkie, legendarne i mityczne - przy czym bohater będzie mógł nosić tylko jeden kawałek sprzętu należący do ostatniego typu (za to zaoferuje on aż cztery wzmocnienia). W produkcji nie pojawią się przedmioty starożytne legendarne. Powrócą natomiast zestawy oferujące dodatkowe bonusy, kiedy nosimy kilka elementów równocześnie. Większe znaczenie ma mieć też sprzęt rzadki (żółty).

W Diablo IV natrafimy na kilka nowych statystyk na przedmiotach:

  1. Angelic Power - zwiększa czas trwania pozytywnych efektów wpływających na naszego bohatera;
  2. Demonic Power - wydłuża czas trwania negatywnych efektów działających na wrogów, np. klątw czy czarów typu damage-over-time;
  3. Ancestral Power - zwiększa prawdopodobieństwo aktywowania się zdolności mających pewną szansę na wystąpienie przy ciosie - tzw. chance-on-hit.

Znajdą się one na przedmiotach wszystkich kategorii. Co więcej, odpowiedni poziom którejś z nich może spowodować, że posiadany przez nas przedmiot stanie się mocniejszy (np. posiadając Demonic Power powyżej 50 otrzymamy dodatkowy punkt w jakiejś umiejętności). Ma to sprawić, że zaczniemy zwracać większą uwagę na statystyki i zaoferować graczom większe możliwości w zakresie personalizowania swojego sprzętu, bez nadmiernego komplikowania systemu.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
Diablo IV

Diablo IV