Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 10 listopada 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Zróbcie sobie sami Diablo 2 Remaster – najlepsze mody do kultowej gry

W końcu zobaczyliśmy zapowiedź Diablo 4, ale w tej próbie odzyskania serc graczy przez Blizzarda zabrakło remastera Diablo 2. Cóż, gdzie twórcy nie mogą, tam moderzy sobie poradzą.

Diablo 2 to wielka gra. Przez wiele lat stanowiła żelazny standard, jeśli chodzi o konstrukcję hack’n’slashy. Nastrój i fabuła – odrobinę lżejsze niż w „jedynce”, ale wciąż mroczne – rzucały pierwszy czar, a resztę robiła wciągająca rozgrywka. To wciąż niesamowicie grywalny tytuł, który jednak trochę się zestarzał. Mimo łatek miewa problemy z kompatybilnością, a wybór rozdzielczości nie powala. Przydałby się lifting. Gracze liczyli, że Diablo 2, podobnie jak StarCraft i Warcraft 2, doczeka się w najbliższej przyszłości remastera. Na razie jednak wieści brak. Na szczęście moderzy zrobili to za Blizzarda.

Scena moderska w Diablo 2 działa prężnie od lat. Autorzy amatorzy dwoją się i troją, żeby ożywić pełnoletnią już grę i nie ograniczają się tylko do podbijania rozdzielczości (co też da się załatwić...) czy zwiększania pojemności tego cholernego plecaka (choć i za to powinniśmy być im wdzięczni). To jednak ułamek ich dokonań, bo wielu porwało się na zdecydowanie ambitniejsze projekty, praktycznie całościowe przeróbki – i to takie, które projektanci oryginału uznawali za zbyt trudne do wykonania (przykład: zmiana rozdzielczości mogła zaowocować tym, że sztuczna inteligencja potworów zaczynała szwankować, bo ich zasięg widzenia był przeliczany na piksele).

Tym bardziej warto więc docenić moderów, ich zapał i upór. Zarówno drobne aplikacje usprawniające, jak i całkowite konwersje gry – za to należą się im brawa, cześć i chwała.

COŚ JESZCZE?

Znacie więcej wartych uwagi modów do Diablo 2? Wspomnijcie o tym w komentarzach. Być może ktoś dzięki Waszej rekomendacji odkryje coś dla siebie.

Multi Resolution Mod

Nie każdy ma ochotę przepoczwarzać swoje ukochane Diablo 2 w kompletnie inną grę, klona Path of Exile albo choćby Grim Dawn. Niektórzy po prostu chcą odświeżyć wspomnienia i nie przejechać się na rozdzielczości, która już w dniu premiery szału nie robiła. A dziś pikselki mogą wystraszyć nawet najtwardszych, bo jednak Diablo 2 (i parę innych hack’n’slashy) mogło nas rozpieścić lepszą grafiką. I tu na scenę wchodzi D2MultiResMod. To prosta aplikacja pozwalająca na podbicie rozdzielczości do współczesnych standardów.

Programik ten ma jednak kilka wad. Po pierwsze, nie pośmigamy z nim na Battle.necie, bowiem grozi nam ban. Po drugie, i tak sobie z nim tam nie pośmigamy, bo Battle.net współpracuje z wersją 1.14, tymczasem modyfikacja obsługuje najwyżej wersję 1.12 (ale jak się zgracie z kamratami, to opcja gry TCP/IP zostaje, jeśli macie tę samą wersję). Po trzecie – i dla niektórych będzie to mankament, a dla innych nowa opcja taktyczna – dzięki wyższym rozdzielczościom zauważymy potwory, pozostając poza zasięgiem pola ich widzenia.

SKĄD POBRAĆ

Pobieramy grę z Moddb.

Jak zainstalować:

  1. pobieramy mod ze wskazanego linku;
  2. wypakowujemy go do folderu z grą – nie trzeba podmieniać plików;
  3. odpalamy plik D2MultiResgame.exe i cieszymy się grą.

TWOIM ZDANIEM

Podobała Ci się zapowiedź Diablo 4?

Tak
91,7%
Nie
8,3%
Zobacz inne ankiety
Diablo II

Diablo II

Diablo II: Lord of Destruction

Diablo II: Lord of Destruction

Diablo 1 kiepsko się zestarzało. Tymi pięcioma modami je naprawisz
Diablo 1 kiepsko się zestarzało. Tymi pięcioma modami je naprawisz

Diablo 1 w końcu trafiło do sprzedaży w wersji cyfrowej, a że gra ma już ponad 20 lat, mimo sentymentu niektórych może odrzucać swoją archaicznością. Pomocą mogą być mody, które dodają nową zawartość, lepszą grafikę, czy poprawki starych błędów.

Heroes of Might and Magic 3 na sterydach – najlepsze mody do HoMM3
Heroes of Might and Magic 3 na sterydach – najlepsze mody do HoMM3

Wyższa rozdzielczość, przygoda w uniwersum StarGate, podróż do świata mitologii, a nawet spotkanie z nocnymi elfami z Warcrafta - mody do HoMM3 skutecznie urozmaicają kultowego klasyka.