Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 23 października 2019, 13:46

autor: medic

W „realu” zawodowo uzupełniam HP. W „nierealu” krążę głównie wokół strategii ekonomicznych i RPG-ów.

Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia?

Długie godziny spędzone z ulubioną grą potrafią nieźle dać w kość naszemu ciału. Bóle pleców, zmęczenie oczu, przeciążone nadgarstki. Te wszystkie niedogodności można ograniczyć, jeśli zadbamy o właściwe stanowisko do grania.

Ergonomia – pod tym hasłem kryją się wszelkie starania, mające uczynić przedmioty codziennego użytku bardziej praktycznymi i zdrowymi dla naszych ciał. Dla osób, spędzających wiele godzin przed komputerem, przegląd stanowiska pracy/grania pod kątem jego ergonomicznej optymalizacji ma niezwykle istotne znaczenie. Postanowiliśmy przyjrzeć się kluczowym elementom biurka gracza i zastanowić się, jak można uczynić je bardziej komfortowymi i przyjaznymi zdrowiu.

Biurko powinno przede wszystkim umożliwiać ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od naszych oczu. - Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia? - dokument - 2019-10-24
Biurko powinno przede wszystkim umożliwiać ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od naszych oczu.

Jakie wybrać biurko?

Zacznijmy od organizacji miejsca, w którym będziemy pracować. Biurko powinno być dopasowane do naszego wzrostu, tak byśmy nie musieli przybierać zgarbionej pozycji, a łokcie i kolana mogły być ustawione w trakcie grania w zgięciu 90 stopni. Liczy się również odpowiednia wielkość powierzchni roboczej. Na zbyt małym biurku możemy mieć problem z ustawieniem monitora w odpowiedniej odległości od oczu.

Nowy trendem, choć spotykanym głównie w korporacjach, a nie domowym zaciszu, są biurka dostosowane do pozycji stojącej. Jest ona lepsza dla kręgosłupa, ale na dłuższą metę może być trudno się do niej przyzwyczaić.

Czy biurka „gamingowe” mogą mieć jakiś wpływ na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak – na rynku znajdują się modele wyposażone w specjalne siłowniki, pozwalające na regulację wysokości blatu. Dzięki temu można raz bawić się w pozycji siedzącej, a kiedy indziej stojąc. Regulowana wysokość biurka pozwala także na przystosowanie go do pracy dla kliku domowników, tak aby każdy miał własny profil z zapamiętanym ustawieniem.

Niektóre biurka mają możliwość regulacji wysokości. - Czy fotel gamingowy, monitor i biurko dla gracza mogą być dobre dla zdrowia? - dokument - 2019-10-24
Niektóre biurka mają możliwość regulacji wysokości.
Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?
Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?

Często słyszymy, że od przesiadywania przy komputerze oślepniemy. Jest w tym ziarnko prawdy, warto więc nauczyć się, jak dbać o swoje oczy; przy okazji można poznać i docenić niezwykłe zdolności naszego narządu wzroku.