Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

The Quiet Man – a pomysł był nawet ciekawy

Dla większości graczy znajomość z The Quiet Man zaczęła się i skończyła na ubiegłorocznym E3 – nieszczęśników, którzy skusili się na zakup, było na szczęście niewielu. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Dla większości graczy znajomość z The Quiet Man zaczęła się i skończyła na ubiegłorocznym E3 – nieszczęśników, którzy skusili się na zakup, było na szczęście niewielu.
  1. Data premiery: 1 listopada 2018
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 29/100

Pamiętam dokładnie, kiedy podczas konferencji firmy Square Enix w trakcie ubiegłorocznego E3 zaprezentowano pierwszy zwiastun The Quiet Man. Był to bowiem jeden z niewielu zwiastunów, na który redakcja zareagowała jednogłośnie negatywnie: na naszym komunikatorze szybko zawyrokowaliśmy, że gra wygląda słabo i nie warto sobie nią zwracać głowy. Ale byliśmy w błędzie, bo nowy projekt Human Head Studios (wcześniej kojarzonego głównie z oryginalnym Preyem) odważnie przekroczył granice zwyczajnego niewypału, okazując się klapą astronomicznych rozmiarów.

To tym bardziej przykry przypadek, że niewiele jest tytułów, które próbują osadzić gracza w skórze osoby z niepełnosprawnością – a konkretnie: niesłyszącej. Koncepcja bohatera, przeprowadzającego własne śledztwo bez pomocy rozmów i dźwięków, w teorii była interesująca, w praktyce jednak zupełnie nie wypaliła. Przede wszystkim dlatego, że pozbawieni możliwości prowadzenia lub chociażby podsłuchiwania konwersacji gracze czuli się raczej sfrustrowani niż zaangażowani, a skrajnie powtarzalna mechanika walki bynajmniej tego nie nadrabiała. „Filmowość” całego przedsięwzięcia (rozgrywka przechodziła w aktorskie sceny i vice versa) również okazała się raczej tanią sztuczką.

The Quiet Man to projekt zwyczajnie przekombinowany. To pozycja, której przyświecała przede wszystkim idea innowacji dla sztuki – ale pod eksperymentami nie kryła się gra sprawiająca frajdę choćby przez krótką chwilę. Ot, ładny, pomysłowy, awangardowy... gniot. Gdy donosiliśmy o nim po raz pierwszy, pisaliśmy buńczucznie, że to „nowa marka Square Enix”, szczerze jednak wątpimy, by dostała ona szansę rozwinąć skrzydła w kontynuacji.

  1. Więcej o grze The Quiet Man
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.