Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Troll and I – skok na kasę

Autorzy Troll and I pracowali wcześniej m.in. przy Motorstormie i najwidoczniej uznali, że to wystarczy, by aspirować do miana studia z segmentu AAA. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Autorzy Troll and I pracowali wcześniej m.in. przy Motorstormie i najwidoczniej uznali, że to wystarczy, by aspirować do miana studia z segmentu AAA.
  1. Data premiery: 21 marca 2017
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 39/100

Gęba śmieje mi się od ucha do ucha, gdy czytam wiadomości pisane tuż po prezentacji Troll and I na E3 2016. Gra już wówczas wyglądała, jakby w momencie premiery miała wylądować w koszach w supermarketach – a mimo to w wielu przekazach pojawia się nieśmiały entuzjazm. Ba, znalazły się nawet głosy sugerujące, że dzieło Spiral House okaże się ciekawą alternatywą dla The Last Guardian, które w momencie premiery było regularnie krytykowane za natłok błędów. Przyszłość pokazała jednak, że lepszy projekt Fumito Uedy z niedoróbkami niż śmiesznie słabe Troll and I.

Porównania pomiędzy produkcją Spiral House a The Last Guardian usprawiedliwia jedynie fakt, że oba tytuły opowiadają historię małego chłopca zaprzyjaźniającego się z ogromnym, budzącym przerażenie innych ludzi stworzeniem. W Troll and I jest to jednak nie dostojne skrzyżowanie psa z orłem, a pokraczna bestia z dredami, które przyprawiłyby o kompleksy Whoopi Goldberg. Sterowanie nim oznacza przy tym zerową frajdę – stworzenie porusza się sztywno, wspina ślamazarnie, a walczy, wyłącznie machając wielkimi łapami. Wcielenie się w mniejszego i zwinniejszego chłopca niewiele zresztą pomaga, bo i on ma zakres działań ograniczony na tyle, że zabawa zacznie Wam brzydnąć po kwadransie.

Kalifornijskie studio poszło po linii najmniejszego oporu. Wzięło pozbawiony kreatywności scenariusz, oklepane do znudzenia mechaniki, oprawę audiowizualną sprzed dekady i aktorów głosowych z najniższej półki, po czym na produkt końcowy przykleiło metkę godną gry z segmentu AAA. Nie zrozumcie mnie źle – Troll and I byłoby kompromitacją nawet bez wygórowanej ceny, ale wówczas przynajmniej nie robiłby wrażenia gniota wypuszczonego z premedytacją i bezczelnym uśmieszkiem na twarzy.

  1. Więcej o grze Troll and I
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.