Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Alekhine’s Gun – Hitman z Czelabińska

Wizualnie Alekhine’s Gun już w momencie premiery mocno odstawał od konkurencji z większym budżetem. To jednak dałoby się przełknąć, gdyby tylko rozgrywka nie była tak tragicznie kiepska. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Wizualnie Alekhine’s Gun już w momencie premiery mocno odstawał od konkurencji z większym budżetem. To jednak dałoby się przełknąć, gdyby tylko rozgrywka nie była tak tragicznie kiepska.
  1. Data premiery: 1 marca 2016
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 36/100

Początek marca 2016 roku przyniósł miły prezent fanom cyklu Hitman. Do dystrybucji trafiła pierwsza mapa z wydanej w modelu epizodycznym kolejnej części przygód Agenta 47. Misja w Paryżu była dość krótka, ale przypominała, za co pokochaliśmy ten cykl. Każde zadanie można było wykonać na kilkanaście sposobów. Ta swoboda podejścia oznaczała masę frajdy i okazała się motorem napędowym gry w kolejnych epizodach. A jeśli ktoś mimo to na Hitmana narzekał – szybciutko miał okazję przekonać się, że mogło być gorzej (znacznie, znacznie gorzej), bowiem w tym samym miesiącu na sklepowe półki trafił Alekhine’s Gun.

Rosyjskie Haggard Games bardzo chciało być jak IO Interactive, toteż główny bohater korzysta z identycznych sztuczek co Agent 47. Potrafi się skradać, używać garoty, przebierać za inne osoby, chować ciała, podsłuchiwać konwersacje i zawsze znajdzie sposób na to, by dyskretnie przemknąć przez jakąś lokację czy pozbawić kogoś życia. Skoro to więc tak oczywista – choć brzydka jak noc – podróbka świetnego Hitmana, jakim cudem Alekhine’s Gun okazał się aż takim gniotem?

Sekret tkwi w sztucznej inteligencji, choć używanie słowa „inteligencja” wobec przeciwników w rosyjskiej produkcji jest zdecydowanie na wyrost. Tego typu tytuły jak powietrza potrzebują mapy pełnej nieprzyjaciół stanowiących rzeczywiste wyzwanie: czujnych, dobrze uzbrojonych, wyczuwających, kiedy coś jest nie tak. W Alekhine’s Gunie nasi wrogowie to skończeni durnie, którzy z miłą chęcią wpakują nam się pod lufę pistoletu lub puszczą w niepamięć wydarzenia, jakich świadkami byli przed niecałą minutą. To właśnie oni stanowią kulę u nogi w produkcji Haggard Games – a słaba oprawa, niezbyt angażująca fabuła i natłok błędów bynajmniej nie pomagają zatrzeć złego wrażenia.

  1. Recenzja gry Alekhine’s Gun – marna podróbka Hitmana
  2. Więcej o grze Alekhine’s Gun

Co ciekawe, Alekhine’s Gun posiada rodowód, który dawał wyraźne nadzieje na przynajmniej nieco lepszą produkcję. Gra początkowo miała być bowiem kolejną częścią cyklu Death to Spies – skradanki, której poprzednie odsłony trafiły na rynek w 2007 i 2009 roku. Nie były to oczywiście tytuły, które mogłyby strącić z piedestału Hitmana czy Splinter Cella, ale zebrały nie najgorsze noty: średnia ocen to odpowiednio 69 i 73/100. Co poszło nie tak w przypadku części trzeciej? Cóż, dużą rolę z pewnością odegrał przeciągający się proces produkcji. Projekt, który ostatecznie przeistoczył się w Alekhine’s Guna, został zapowiedziany w 2011 roku, ale w międzyczasie drastycznie zmieniono jego koncepcję, która zresztą do premiery i tak zdążyła się porządnie zestarzeć...

TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.