Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 18 listopada 2020, 14:17

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać

Cykl życia PlayStation 4 jako dominującej siły na rynku powoli się kończy – za rok o tej porze będziemy się szykować na dziewiątą generację konsol. Z tej okazji przypominamy najgorsze gry, jakie kiedykolwiek trafiły na tę platformę.

Left Alive – stworzyć grę? Ale za co?

Gra na materiałach promocyjnych wygląda jakieś dwa razy lepiej niż w akcji. - Najgorsze gry na PS4, w które NIE chcecie zagrać - dokument - 2020-11-18
Gra na materiałach promocyjnych wygląda jakieś dwa razy lepiej niż w akcji.
  1. Data premiery: 5 marca 2019
  2. Średnia ocen w serwisie Metacritic: 37/100

Przyznam, że znęcanie się nad słabymi grami zazwyczaj sprawia mi trochę satysfakcji. Przeważnie są to bowiem pozycje skrajnie niedopracowane, pozbawione własnych pomysłów, za to nazbyt liberalnie czerpiące z dorobku bardziej udanych tytułów. Ale nad Left Alive naprawdę trudno pastwić się z przyjemnością, bo to akurat jeden z tych przypadków, kiedy całkiem ambitna wizja deweloperów po prostu nie zmieściła się w wąskich budżetowych ramach. A że twórcy nie mieli zamiaru pójść na kompromis, efekt końcowy to produkcja nie dość, że niedopracowana, to jeszcze wyglądająca jak zaginiony relikt ósmej generacji konsol.

Gdzieś pod trudną do przebicia się przez nią warstwą niewspółgrających ze sobą mechanik jest potencjał na solidny tytuł. Wymagający – bo Left Alive nie wybacza błędów i każde potknięcie może mieć bardzo poważne konsekwencje – i z całkiem przyzwoitą, futurystyczną intrygą o politycznym zacięciu. Deweloperzy nawalili jednak przy projektowaniu samych mechanik. W założeniu Left Alive miało być skradanką w stylu Metal Gear Solid, ale popsuta inteligencja przeciwników i sztucznie wywindowany poziom trudności odbierają wszelką przyjemność z wypełniania misji. Od czasu do czasu można wejść do mecha i przerzedzić nim szeregi przeciwników, jednak to niewielka pociecha.

Kiepskiej całości dzielnie sekunduje irytująca oprawa audio. Left Alive jest grą brzydką, ale na niedzisiejsze wizualia można by jeszcze przymknąć oko. Zdecydowanie trudniej przejść obok tragikomicznie beznadziejnego aktorstwa głosowego oraz powiadomień o wrogu znajdującym się w pobliżu, które odpalają się za każdym razem, gdy pojawiamy się w tej samej hemisferze co nieprzyjaciel. W efekcie nawet gracze, którzy zechcą dać tej produkcji szansę, odejdą od niej potwornie poirytowani.

Left Alive to ciekawy casus, gdy mówimy o słabo ocenionych grach. Tytuł ten zebrał kiepskie noty od niemal każdego portalu i czasopisma, które go recenzowało, beznadziejnie radzi sobie również na Steamie, gdzie zaledwie 19% konsumentów wypowiada się na temat dzieła Square Enix pozytywnie. Tymczasem, jeśli wziąć pod uwagę oceny użytkowników portalu Metacritic, okazuje się, że to... jedna z najlepszych produkcji mijającej generacji! Ze średnią na poziomie 8,4 Left Alive wyprzedza m.in. Dooma, Grand Theft Auto V czy Red Dead Redemption 2. Skąd wzięła się taka dysproporcja – trudno powiedzieć, ale w naszym odczuciu to krytycy są tutaj bliżsi prawdy...

  1. Więcej o grze Left Alive
TWOIM ZDANIEM

Która konsola ma najlepszą bibliotekę gier?

PlayStation 4
82,3%
Xbox One
9,4%
Nintendo Switch
8,3%
Zobacz inne ankiety
Agony

Agony

Alekhine's Gun

Alekhine's Gun

Tony Hawk's Pro Skater 5

Tony Hawk's Pro Skater 5

Left Alive

Left Alive

Troll and I

Troll and I

Ghostbusters

Ghostbusters

Godzilla

Godzilla

The Quiet Man

The Quiet Man

Road Rage

Road Rage

BRAWL

BRAWL

Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły
Najgorsze gry 2019 roku – 17 premier, które nas zawiodły

Nie samymi hitami branża gier komputerowych żyje. Oto najgorsze duże gry, jakie dostaliśmy w 2019 roku. Przypomnijmy sobie razem, jak się frustrowaliśmy, wściekaliśmy i załamywaliśmy ręce.

Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku
Parszywa dwunastka – 12 najgorszych gier 2018 roku

2018 rok przyniósł zarówno pozycje wybitne, jak i spektakularne klapy. O tych pierwszych pisaliśmy często i chętnie, teraz jednak pora rozprawić się z najgorszymi grami mijających dwunastu miesięcy. Porządnie sobie na to zasłużyły.

Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam
Najgorsze gry i rozczarowania 2017 roku – nie graj tego jeszcze raz, Sam

Jeszcze trwa czas podsumowań: największych oczekiwań, zaskoczeń... i rozczarowań. Poświęciliśmy się dla Was i wybraliśmy sześć gier, przed którymi musimy Was ostrzec – to jedne z najgorzej zaprojektowanych produkcji mijających dwunastu miesięcy.