Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 października 2019, 10:02

autor: Aquma

Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy?

Na rynku dostępne są obecnie liczne modele monitorów, oferujące odświeżanie na poziomie 60, 100, 144, a nawet 240 Hz. Jaką przewagę dają te ostatnie urządzenia? Czy warto sięgnąć po taki sprzęt? Czy dają przewagę w grach?

Na nasz komfort rozgrywki - a w raz z nim możliwości w grach wieloosobowych - wpływa nie tylko liczba klatek animacji na sekundę, ale też częstotliwość odświeżania. W życiu każdego pecetowca od czasu do czasu pojawia się ten moment, w którym trzeba zdecydować się na zakup nowego monitora. Wybór jest olbrzymi, a urządzenia dostępne na rynku często bardzo znacząco się od siebie różnią, oferując odmienne technologie i funkcje, takie jak choćby G-Sync czy FreeSync. Jakiś czas temu oferta powiększyła się także o panele z odświeżaniem na poziomie 240 Hz. Co w praktyce dają tego typu produkty? Czy warto po nie sięgnąć?

Monitor 240 Hz wywoła uśmiech na twarzy każdego gracza. Nowa zabawka (LG 27GK750F-B) trafiła do TVGry. - Monitor 240 Hz – dobry wybór dla graczy? - dokument - 2019-10-16
Monitor 240 Hz wywoła uśmiech na twarzy każdego gracza. Nowa zabawka (LG 27GK750F-B) trafiła do TVGry.

O co chodzi z częstotliwością odświeżania?

Wyrażona w Hertzach częstotliwość odświeżania monitora decyduje o tym, ile razy może on wyświetlić dany obraz (klatkę animacji) w pojedynczej sekundzie. Nie należy tego mylić z liczbą klatek animacji (czyli popularnymi FPS-ami) - wartość odświeżania to swoista górna granica, która decyduje o tym, jaka liczba klatek animacji wygenerowanych przez kartę graficzną faktycznie zostanie wykorzystana. Kiedy liczba FPS jest większa od częstotliwości odświeżania monitora, obraz może być wyświetlany błędnie - dochodzi do tzw. rozrywania obrazu (ang. screen tearing). Zapobiegają temu funkcje takie jak V-Sync, G-Sync oraz FreeSync (więcej na ich temat możecie przeczytać w naszym artykule).

Najlepsze monitory gamingowe | Ranking 2021
Najlepsze monitory gamingowe | Ranking 2021

Porządny monitor będzie Wam lojalnie służył przez wiele lat i znacznie wpływał na przyjemność z grania. Polecamy Wam kilkanaście monitorów do gier o różnej wielkości, formacie oraz w kilku zakresach cenowych.

Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9
Czy monitor 21:9 zabija wydajność PC? Porównanie z formatem 16:9

Jak dobrze wypada kinowy format 21:9 w grach komputerowych? Jak dużo wydajności i mocy obliczeniowej może nas kosztować granie przy tak szerokim ekranie w porównaniu do „standardowych” 16:9?

HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora
HDMI czy DisplayPort - najlepsze złącze do monitora

HDMI, DisplayPort, DVI, VGA/D-Sub – za pomocą jakiego interfejsu najlepiej podłączyć monitor do karty graficznej? Należy wybrać złącze, które pozwoli w 100% wykorzystać potencjał wyświetlacza tzn. natywną rozdzielczość oraz pełen zakres odświeżania.