Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Felietony 15 października 2019, 14:58

autor: Julia Dragović

Słodkie kotki, dzikie bajki, socmoderna i RPG-i.

Drama z Blizzardem, czyli jak chińska cenzura wpływa na popkulturę

Jak gusta chińskich władz i ich polityka wpływają na to, co zobaczycie w kinach i w co zagracie na konsolach. O co chodzi w aferze z Blizzardem? Dlaczego nagle wszyscy mówimy o Hongkongu? I dlaczego nagle wszyscy mówią o South Parku i NBA?

Blizzard i jego niechęć do masek gazowych oraz polityki

Kojarzycie tego pana? To Rumpelstiltskin lub Titelitury, jak kto woli. Właśnie podsunął cyrograf Blizzardowi i pyta: „Umowa stoi?”. (Źródło: serial Dawno, dawno temu) - Drama z Blizzardem, czyli jak chińska cenzura wpływa na popkulturę - dokument - 2019-10-17
Kojarzycie tego pana? To Rumpelstiltskin lub Titelitury, jak kto woli. Właśnie podsunął cyrograf Blizzardowi i pyta: „Umowa stoi?”. (Źródło: serial Dawno, dawno temu)

O całej tej sytuacji z wydawcą pisaliśmy tu, tu i tu – zachęcam, poczytajcie. Jeśli jednak jesteście leniuszkami, oto szybki skrót. Profesjonalny gracz, Blitzchung, pochodzi z Hongkongu. Na początku października wygrał mecz w rozgrywkach Hearthstone Grandmasters, a w późniejszym wywiadzie w ramach streamu pojawił się w masce przeciwgazowej. Komentatorzy wiedząc, co się święci, udzielili mu głosu i schowali się za monitorami, by nikt nie łączył ich z tym, co zostanie powiedziane. Blitzchung wykrzyczał slogan protestujących o wyzwoleniu Hongkongu i rewolucji, realizator szybciutko włączył reklamy, a następnie stream zniknął z Twitcha. Dwa dni później, za złamanie regulaminu rozgrywek, Blitzchung został zawieszony na rok, a jego nagroda za udział w sezonie cofnięta. Komentatorzy, mimo zastosowania całkowicie sensownego i rozsądnego środka zaradczego (jest to żart, oczywiście), zostali zwolnieni. A Blizzard zaznaczył publicznie, że poglądy gracza są tylko jego poglądami i nie reprezentują stanowiska firmy.

Zostało jeszcze 63% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie