filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Krzyżacy. Polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Krzyżacy

  1. O czym to? O meczu Polska-Niemcy, który nasi przodkowie bezapelacyjnie wygrali
  2. Reżyser: Aleksander Ford
  3. Rok premiery: 1960

Umówmy się. Trylogię Sienkiewicza da się jeszcze obronić jako lektury, ale Krzyżacy to już trudna przeprawa. To jeden z tych momentów, kiedy lepiej obejrzeć film, niż walić się po głowie ociężałą cegłą stylizowaną na staropolszczyznę. A przecież u podstaw stoi ciekawy moment historii – etap, w którym nasz kraj piął się ku potędze. Oraz czas sprzyjający snuciu epickich opowieści o wielkich bitwach, niesamowitych przygodach. I może jeszcze kiedyś tak to zostanie pokazane. A póki co skupmy się na filmie z czasów, gdy polskie widowiska nie odstawały od zachodnich.

To historia stara jak świat. Dobrzy rycerze ganiają za tymi złymi, mamy wielką miłość, wielkie tragedie i jeszcze większą, wyczesaną bitwę, która ukształtowała świadomość całego narodu i swego czasu faktycznie krzepiła te nieszczęsne polskie serca. A film potrafił – podobnie jak powieści Sienkiewicza – epatować okrucieństwem bez zbędnych ceremonii. Przy tym trzymał klimat i przygodowo-rycerski charakter, który mocno przemawiał do widzów w dniu premiery.

A dziś? Owszem, Krzyżacy momentami trącą myszką, ale w swojej kategorii to wciąż porządny film, który nieźle broni się także dzięki cyfrowemu odświeżeniu. I ma dodatkowe, bardzo pożyteczne zastosowanie. To jeden z tych obrazów, przy których upierdliwy wujaszek w Święta się zamyka, bo mu młodość przed oczami staje. A my możemy zobaczyć przyzwoite filmidło z innej epoki.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety