Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 11 września 2019, 08:30

autor: NeR1o

Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy

W 2017 roku Microsoft zrobił ukłon w kierunku graczy. System Windows 10 został wzbogacony o Tryb Gry. Chociaż jego głównym zadaniem ma być poprawa działania gier, to oferuje też kilka dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne.

Pasek Gry w Windows 10 - najważniejsze funkcje

Pasek gry

Poprawa działania gier jest podstawową, ale nie jedyną funkcją przygotowaną z myślą o graczach. Microsoft stworzył też Pasek Gry, który może się okazać przydatny w wielu sytuacjach. Uruchamiamy go kombinacją klawiszy Win+G lub przyciskiem Xbox na odpowiednim padzie.

Pasek Gry Windows 10. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Pasek Gry Windows 10.

Jak widać, daje nam on możliwość m.in. regulowania głośności wszystkich aplikacji i informuje o aktualnym zużyciu procesora. Po prawej znajduje się także okno z listą naszych znajomych z Xboksa, ale ze względu na większą popularność Steama, Origina czy Uplay, sam nie mam tam dodanego absolutnie nikogo. Górny pasek pozwala nam wybrać, jakie okna mają być wyświetlane.

Zanim przejdę do omówienia ich wszystkich, najpierw konieczne jest włączenie odpowiedniego trybu: w tym celu wystarczy tylko przejść do ustawień systemu Windows i z dostępnych opcji wybrać „granie”. Naszym oczom ukaże się okno z opcjami „Paska gry”. Jeśli nie mamy go aktywowanego, to trzeba to zrobić. Bez tego funkcje nie będą dla nas dostępne.

Ustawienia Paska Gry w Windows 10. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Ustawienia Paska Gry w Windows 10.

Zrzut ekranu

Najprostszą, ale zarazem niezwykle przydatną funkcją Paska Gry w Windows 10 jest wykonywanie zrzutu ekranu. Wielu graczy używa do tego dedykowanych programów, a tymczasem odpowiednie narzędzie ma w sobie system operacyjny. Zrzut ekranu domyślnie wykonujemy przy pomocy klawiszy Win+Alt+PrtScrn, ale w razie potrzeby możemy ustawić własną kombinację. Co ważne, funkcja ta tworzy zrzut ekranu aktualnie aktywnego okna, a nie całego ekranu. Pliki domyślnie są zapisywane w folderze Ten komputer -> Wideo -> Przechwycone.

Nagrywanie rozgrywki

Na pewno każdemu z Was zdarzyło się kiedyś zrobić w grze jakąś niewiarygodną akcję i strasznie żałowaliście, że nie udało Wam się jej nagrać. Tutaj z pomocą znowu przychodzi Windows. Pasek Gry przez cały czas rejestruje naszą rozgrywkę. Dzięki temu, naciskając klawisze Win+Alt+G możemy zapisać ostatnie momenty w postaci pliku wideo. Domyślnie jest to ostatnie 30 sekund. Dzięki temu możemy mieć dowód dokonania jakiegoś wiekopomnego czynu – albo przyłapania cheatera. Podobnie, jak w przypadku zrzutów ekranu, funkcja ta nagrywa tylko aktywnego okno, a nie cały ekran.

Większą kontrolę nad nagrywaniem daje z kolei funkcja „Rozpocznij/zatrzymaj nagrywanie”. Tutaj sami decydujemy, kiedy rozpocząć rejestrowanie materiału i kiedy je zakończyć. Służy do tego kombinacja klawiszy Win+Alt+R. Może to być przydatna funkcja dla wszystkich YouTuberów, który nagrywają swoją rozgrywkę. Dodatkowo kombinacja Win+Alt+M włącza i wyłącza ustawiony domyślnie mikrofon.

Ale zanim weźmiemy się za nagrywanie, warto przejść do kolejnej zakładki w ustawieniach – chodzi o „Ujęcia”. To właśnie tam możemy wybrać czy ma być nagrywany też dźwięk z mikrofonu, ustawić głośność gry i mikrofonu, wybrać jakość (standardowa lub wysoka) i liczbę klatek na sekundę (30 lub 60). Nie są to szczególnie zaawansowane opcje, ale przynajmniej dają nam jakąś kontrolę nad materiałem wideo. Niestety, brakuje tutaj możliwości dodania widoku z kamerki.

Ustawienia nagrywania. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Ustawienia nagrywania.

Rozpocznij/wstrzymaj transmisję - stream

Wiele osób marzy dzisiaj o karierze streamera. Miłośnikowi gier może się wydawać, że nie ma lepszej pracy. Jednak najpierw trzeba w ogóle zacząć transmitować. Jedna z funkcji pozwala na coś takiego. Wciskając kombinację klawiszy Win+Alt+B uruchamiamy i zatrzymujemy transmisję. W tym przypadku nie mamy jedynak możliwości wybrania usługi docelowej. Gigant z Redmond pozwala tylko na nadawanie w jego własnym serwisie – Mixerze. Do tego wystarczy mieć tylko konto Microsoft. Dodatkowo kombinacja Win+Alt+W włącza i wyłącza kamerę w trakcie transmisji.

Ustawienia transmisji. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Ustawienia transmisji.

Chociaż większą popularnością cieszą się Twitch, YouTube czy Facebook, to jednak niedawne przejście Ninjy na Mixera na pewno doda serwisowi sporo popularności. Kto wie, może właśnie jest najlepszy moment, aby rozpocząć karierę streamera w usłudze Microsoftu.

Ale zanim to zrobimy, najpierw warto odpowiednio ustawić transmisję. W tym celu, w opcjach Grania w Windows 10 przechodzimy do zakładki „Transmisja”. Znowu nie mamy tutaj zbyt wielu możliwości. Najważniejsze to ustawienia jakości dźwięku, poziomów głośności, wybranie języka transmisji i ustawienie kamery. I to w sumie tyle. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości Microsoft bardziej rozbuduje tę zakładkę, bo alternatywne i darmowe narzędzia (np. OBS Studio) oferują dużo więcej.

Operacje sieciowe Xbox

Ostatnia nakładka Paska Gry pozwala nam sprawdzić stan połączenia, wydajność i tryb multiplayer Xbox Live. Po krótkiej chwili system poinformuje nas o opóźnieniu czy procentowym utracie pakietu danych, a także statusie samej usługi Xbox Live (czy aktualnie działa). Nic nadzwyczajnego, ale czasami może się przydać.

Tutaj możemy sprawdzić status usługi Xbox Live. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Tutaj możemy sprawdzić status usługi Xbox Live.

Jaroszewski NeR1o Damian