Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 11 września 2019, 08:30

autor: NeR1o

Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy

W 2017 roku Microsoft zrobił ukłon w kierunku graczy. System Windows 10 został wzbogacony o Tryb Gry. Chociaż jego głównym zadaniem ma być poprawa działania gier, to oferuje też kilka dodatkowych funkcji, które mogą okazać się przydatne.

System Windows 10 – według danych Steama – znajduje się na komputerach prawie 72 procent graczy. Dlatego nie powinno dziwić, że Microsoft zaczął w końcu o nich dbać. Już jakiś czas temu system operacyjny został wzbogacony o Tryb Gry i mnóstwo funkcji dedykowanych gamerom, w tym Pasek Gry. Tylko co one tak naprawdę dają i na co pozwalają? Czas się temu przyjrzeć.

Zdaniem wielu graczy Tryb Gry wręcz obniża wydajność. Ale ma za to kilka przydatnych funkcji. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Zdaniem wielu graczy Tryb Gry wręcz obniża wydajność. Ale ma za to kilka przydatnych funkcji.

Jak działa Tryb Gry w Windows 10?

Na początku 2017 roku Microsoft wprowadził do Windowsa 10 Tryb Gry, który – w teorii – ma poprawiać działanie gier. Zasada jest prosta, po uruchomieniu funkcji system przydziela większy priorytet procesom generowanym przez grę. To ma mieć bezpośrednie przełożenie na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, nie tylko zwiększając ich średnią, ale również poprawiają minimalną liczbę FPS-ów. W większość przypadków gry są wykrywane automatycznie, więc wystarczy mieć tylko uruchomioną odpowiednią opcję w ustawieniach Windowsa.

Tyle teoria. A co z praktyką? Tutaj nie ma wśród graczy i testerów jednomyślności. Jedni twierdzą, że w ich przypadku Tryb Gry bardzo pomógł, a inni są wręcz przeciwnego zdania. Sporo osób nie zauważa kompletnie żadnej różnicy, a nieliczni wręcz dostrzegają gorsze działanie gier. Można jednak zauważyć pewną powtarzalość – Tryb Gry Windowsa 10 zwykle pomaga w przypadku starszych komputerów, ale niewiele daje przy i tak już wydajnych podzespołach. Dlatego najlepiej przetestować go samemu, aby na własnej skórze przekonać się o jego możliwościach.

Ale sam wzrost wydajności to nie wszystko, co Microsoft przygotował z myślą o graczach. Gigant z Redmond udostępnił też kilka funkcji, o których istnieniu niektórzy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy. Znajdziemy je w narzędziu nazwanym Paskiem Gry. Opisujemy je na kolejnej stronie.

Pasek Gry w Windows 10. - Tryb i Pasek Gry – 5 świetnych funkcji Windows 10 dla graczy - dokument - 2019-09-12
Pasek Gry w Windows 10.