Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 30 sierpnia 2019, 12:41

autor: NeR1o

Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku

Lepiej kupić PC czy PS4 lub Xbox One? Rok za rokiem nie milkną dyskusje związane z odwieczną niemalże wojną - konsole vs komputery. Podejdziemy do sprawy jak najbardziej obiektywnie i zastanowimy się, na czym najlepiej grać w 2019 roku?

Wojna między konsolami i komputerami sięga naprawdę odległych lat. Nie wybuchła w ostatnim dziesięcioleciu. Wręcz przeciwnie. Jej początków należy doszukiwać się już w latach 70-tych, gdy na rynku pojawiła się pierwsza generacja konsol. Wtedy komputery jeszcze nie były popularnym narzędziem do grania. To prawdopodobnie jedna z najdłuższych „wojen” w dziejach technologicznego świata. Jest przecież dużo starsza niż rywalizacja PlayStation i Xboxa.

Wyprodukowany w 1982 roku ZX Spectrum przyczynił się do popularyzacji komputerów wśród „normalnych ludzi”. - Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku - dokument - 2019-08-30
Wyprodukowany w 1982 roku ZX Spectrum przyczynił się do popularyzacji komputerów wśród „normalnych ludzi”.

Nie da się ukryć, że w Polsce – trochę inaczej niż na Zachodzie – większą popularnością przez długi czas cieszyły się komputery. Z czego to wynikało? Powodów można szukać w cenach samych konsol, które początkowo nie były przystosowane do naszego rynku.

Lata 80-te to czas, gdy w polskich domach coraz częściej można było zobaczyć charakterystyczne szare pudło z procesorem Intela - Pentium lub 80486. To też moment, gdy w końcu dostajemy w swoje ręce konsole 32-bitowe: Atari Jaguar, Sega Saturn, Nintendo 64, a przede wszystkim PlayStation, które finalnie sprzedało się w liczbie ponad 100 mln egzemplarzy. W Polsce PSX kosztował kilkaset złotych. Wydaje się, że to niewiele, ale pieniądz nie miał wtedy takiej wartości, jaką ma dzisiaj. Prosty przelicznik sugeruje, że w latach 90-tych za PlayStation trzeba był dać równowartość dzisiejszych 2,5 tys. złotych. Potem mieliśmy PlayStation 2, które kosztowało w dniu premiery aż 2999 zł, co na dzisiaj byłoby równowartością około 7 tys. złotych.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku PSX był marzeniem większości graczy. - Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku - dokument - 2019-08-30
W połowie lat 90. ubiegłego wieku PSX był marzeniem większości graczy.

Zatem nic dziwnego, że w Polsce większą popularnością cieszyły się komputery, które – nie ma co ukrywać – dawały większe możliwości. W tym czasie kwitło też piractwo, które na PC było łatwiejsze (konsole trzeba było „przerabiać” - w przypadku komputerów takiego wymogu nie było).

Dzisiaj sytuacja wygląda zgoła inaczej. Aktualnie Xbox One, Nintendo Switch i PlayStation 4 możemy kupić za kwotę niższą niż wynosi płaca minimalna, która w tym roku wynosi 2250 zł brutto. Dla porównania, w momencie premiery PlayStation 2, „najniższa krajowa” wynosiła 700 zł brutto, czyli 512,83 zł netto. Oznacza to, że niektórzy musieliby pracować pół roku, aby kupić drugą generację konsoli Sony. Czy nadal dziwi Was to, że w Polsce większy kult narósł wokół PC, które też tanie nigdy nie były, ale pod względem możliwości nokautowały konsole już w pierwszej minucie walki?

Piractwo było na PC łatwiejsze, co znacznie przyczyniło się do popularyzacji tej platformy w Polsce – oraz oczywiście słynnych „giełd” i „bazarów”, gdzie nielegalne kopie można było kupić. | Źródło: http://poznan.naszemiasto.pl - Komputer do gier vs konsola – co lepiej kupić w 2019 roku - dokument - 2019-08-30
Piractwo było na PC łatwiejsze, co znacznie przyczyniło się do popularyzacji tej platformy w Polsce – oraz oczywiście słynnych „giełd” i „bazarów”, gdzie nielegalne kopie można było kupić. | Źródło: http://poznan.naszemiasto.pl

Po której stronie barykady stajecie? Oto nasza lista największych zalet konsol i pecetów, a także małe podsumowanie.

  1. 5 powodów, dla których konsola jest lepsza od PC
  2. 5 powodów, dla których PC jest lepsze od konsoli
  3. Konsola czy PC – co lepiej wybrać?

TWOIM ZDANIEM

Lepiej grać na komputerze czy konsoli?

69,3%
PC
30,7%
Konsola
Zobacz inne ankiety
Komputer do gier czy konsola PS4 lub Xbox One?
Komputer do gier czy konsola PS4 lub Xbox One?

Nie masz na czym grać? Zastanawiasz się: lepiej kupić PS4/Xbox One czy PC? Postanowiłem rozważyć wady i zalety wszystkich platform, aby odpowiedzieć, kto powinien skusić się na konsolę, a kto na komputer do gier.