Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 sierpnia 2019, 14:45

Hellboy. Przewodnik po komiksach dla początkujących

Zainspirowani filmami i serialami Marvela chcielibyście sięgnąć po komiksy, ale boicie się wskoczyć w sam środek wielkiej historii, która odnosi się do pięciu innych? Nasz poradnik pomoże Wam znaleźć odpowiedni punkt zaczepienia.

Hellboy

  1. Scenariusz i rysunki: Mike Mignola

Popkultura obrodziła w antybohaterów z piekła rodem. Trochę o nich nawet pisaliśmy. Jednym ze sztandarowych czarcich pomiotów jest Hellboy Mike’a Migloli. Facet z ciężką ręką, ale sercem na dłoni. Przed upiorem obroni, cygaro zapali. Swój chłop, tylko z trudną przeszłością.

Co to jest?

Komiks o agencie organizacji do zwalczania groźnych istot nadnaturalnych – Hellboyu. Pogromca bestii i mitów (skądś to znamy...) zmaga się z całym dobrodziejstwem mitycznego, folklorystycznego i legendarnego inwentarza, a na domiar złego – z własną piekielną naturą. Wspierają go w tym towarzysze z agencji, ale łatwo nie jest, zwłaszcza gdy wśród wrogów znajduje się chociażby Rasputin. To mieszanka akcji, horroru i baśni, wzbogacona unikatowym klimatem rysunków Mike’a Mignoli i jego naśladowców. Klasyka.

Dlaczego warto to przeczytać?

Bo atmosfera jest niepowtarzalna. Bo Hellboy to typ sympatycznego twardziela z problemami. Bo znajdziecie tu miliard odniesień do folkloru rozmaitych kultur, a przy tym będziecie się dobrze bawić, zarówno śledząc główną intrygę, jak i poboczne opowiastki.

Od czego zacząć?

Od pierwszego tomu – Nasienie zniszczenia. A gdy uporacie się już z historiami o Hellboyu, pozostaje jeszcze spin-off o jego kamratach z agencji – B.R.P.D., również wydany w Polsce.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czytasz komiksy?

Tak, często
42,7%
Zdarza mi się
27%
Tak, ale rzadko
13,6%
Nie, nigdy
16,7%
Zobacz inne ankiety
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko
Najwięksi szaleńcy z filmów, seriali i nie tylko

Popkultura uwielbia szaleństwo. Trudno o bohaterów bardziej charakterystycznych niż ci, którzy zwariowali. Część z nich to seryjni mordercy, inni, jak Michael Scott czy Alicja Liddell, pozostają po Jasnej Stronie Mocy. Pokazujemy tych najciekawszych.

Najlepsze komiksy o Batmanie
Najlepsze komiksy o Batmanie

Batman wykreowany przez Pattinsona prawdopodobnie długo będzie porównywany do najlepszych występów Bena Afflecka, Christiana Bale’a i Michaela Keatona. Ale w końcu wszystko zaczęło się nie od filmów, a komiksów.

Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę
Strażnicy sukcesu - jak Eidos Montreal zrobiło z Guardians of the Galaxy świetną grę

Egranizacje filmowych hitów zwykle kończą się większą lub mniejszą katastrofą. Dlatego twórcy z Eidos poszli swoją drogą i ich Strażnicy Galaktyki są inni od komiksowych i z filmów. Ich wersja spodobała się i Marvelowi, i graczom. Jak tego dokonali?