futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 26 sierpnia 2019, 09:56

autor: Jacek Pindel

Kiedy dać dziecku telefon?. Czy smartfony zamienią przyszłe pokolenia w zombie

Coraz częściej na ulicy widzimy ludzi dosłownie przyklejonych do ekranów swoich smartfonów. Czy i jaki wpływ ma uzależnienie od internetu i nowych technologii na nasze życie oraz przyszłe pokolenia?

Kiedy dać dziecku telefon?

Jestem sobie przedszkolaczek

Wysyłając swoją pociechę do przedszkola mamy nadzieję, że się usamodzielni, otrzyma należytą opiekę, stymulację rozwoju i nauczy się podstawowych zasad funkcjonowania w społeczeństwie. Niby tak, w końcu od tego jest ta placówka. Jednak musimy pamiętać, że przedszkola są przepełnione, grupy dzieci sięgają nieraz do 30 dzieci, a panie nauczycielki, niekoniecznie z powołania, niejednokrotnie przychodzą do pracy, by przetrwać wyznaczoną liczbę godzin i wrócić do domu - nie wrzucajmy jednak wszystkich do jednego worka, niektóre przedszkolanki są cudowne, kochane i znajdują się tam, gdzie powinny, a nasze latorośle dzięki nim są idealnie przygotowane do dalszej edukacji i życia. Jednak coraz częściej mam wrażenie, że trafienie na tak wyjątkową osobę graniczy z cudem. Takie spychanie odpowiedzialności za wychowanie i ukształtowanie naszych dzieci na innych niekoniecznie się sprawdza, a trzeba pamiętać, że maluchy od najmłodszych lat uczone korzystania z cudów techniki, w późniejszym wieku sięgają po nie coraz częściej.

Blada cera, przekrwione oczy i nadpobudliwość to jedne z oznak (zbyt) częstego korzystania ze smartfonów lub tabletów przez nasze pociechy. - Czy smartfony zamienią przyszłe pokolenia w zombie? - dokument - 2019-08-26
Blada cera, przekrwione oczy i nadpobudliwość to jedne z oznak (zbyt) częstego korzystania ze smartfonów lub tabletów przez nasze pociechy.

W roku 2015 zostały przeprowadzone badania, które miały pokazać, jaki procent dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 lat korzysta z urządzeń mobilnych. Analiza wykazała, że „ogólnie z urządzeń tego typu korzysta 64% dzieci (43% dzieci rocznych i dwuletnich, 62% trzy i czterolatków, 84% pięcio i sześciolatków.) Oznacza to, że dla dzieci w wieku 5 lat i starszych korzystanie z urządzeń mobilnych jest powszechne. Z badań wynika, że co czwarte dziecko korzysta codziennie z jakiegoś urządzenia mobilnego (25%). Niepokoi natomiast fakt, iż najbardziej dotyczy to dzieci najmłodszych. Dzieci korzystają z urządzeń w różny sposób. Niemal 80% z nich przede wszystkim ogląda „filmiki” na tablecie, 62% - gra w gry na smartfonie lub tablecie, 28% - gra na konsoli. Warto podkreślić, że 63% przedszkolaków bawi się urządzeniem mobilnym bez konkretnego celu…”. Te dane pochodzą z roku 2015, niestety teraz jest jeszcze gorzej.

Do czego to wszystko doprowadzi nasze maluchy? Oprócz wad rozwojowych, musimy też pamiętać o ryzyku związanym z wadami fizycznymi na przykład zabawnie brzmiący, ale już nie taki śmieszny w rzeczywistości zespół cieśni nadgarstka (szczegóły tutaj). Następnie problem, który nazywany jest już dzisiaj chorobą cywilizacyjną, mianowicie otyłość. Dzieci, które swój czas poświęcają w większości nowinkom technologicznym, nie mają wystarczającej ilości ruchu, a dołożą do tego jeszcze złe nawyki żywieniowe, nie skończą najlepiej. Trzeba też pamiętać o wadach postawy i problemach ze wzrokiem.

Niestety problem pogłębia się jeszcze bardziej, gdy dziecko korzystające ze smartfona czy tabletu, ma nieograniczony dostęp do Internetu, a rodzice nie kontrolują tego, co robi. Pewnie pomyślicie – taa, trzylatek na pewno ogarnie… no niestety ogarnie. Mam przykład swojej pociechy, która w wieku dwóch lat potrafi przełączać na Youtubie swoje ulubione piosenki, a dotyk w telefonie jest jej pasją. Pomijam fakt, że cierpimy na tym my, bo kto może słuchać na okrągło „baby shark” czy takiego hitu jakim jest „mały Jarek farmę miał”… Wracając do tematu, w Internecie można znaleźć wszystko, a sprytne i ciekawskie dziecko potrafi to wykorzystać, oczywiście nie zdając sobie jeszcze sprawy, jakie treści niekoniecznie są dla niego i co może mu zaszkodzić.

Zostało jeszcze 62% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jacek Pindel

Czy zombie mogą istnieć naprawdę? O żywych trupach na poważnie
Czy zombie mogą istnieć naprawdę? O żywych trupach na poważnie

Jesteśmy graczami, więc wiemy, że czas szykować się na inwazję zombie. Shotguny, pałki i miotacze ognia to jednak nie wszystko, najważniejsze jest przecież poznanie wroga i jego słabych stron.