Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 16 sierpnia 2019, 10:28

autor: Barbarossa

Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane

W rankingu najpopularniejszych i tym samym najbardziej niebezpiecznych haseł ciągle dominują abcdef, qwerty i 1234567… Podpowiadamy, jak stworzyć dobre i mocne hasło oraz dbać o swoje dane w sieci.

Konto pocztowe i bankowe, media społecznościowe, kilka klientów gier, internetowe zakupy i wiele innych usług. Co łączy te wszystkie wirtualne miejsca? To że próbując z nich skorzystać, potrzebujemy nie tylko wymyślnego loginu (kto nigdy nie widział napisu „Użytkownik o takiej nazwie już istnieje” niech pierwszy rzuci kamieniem), ale też hasła. I chociaż żyjemy w świecie, w którym coraz większą rolę odgrywają usługi online, włącznie z możliwością załatwiania poprzez sieć spraw urzędowych, a nawet korzystanie z usług medycznych, to sprawa odpowiednio mocnego hasła jest przez nas często bagatelizowana do tego stopnia, że niekiedy w wielu miejscach posiadamy jeden i ten sam ciąg znaków. A żeby dodać nieco grozy do całego wywodu – często niezbyt wymyślny. Bo kto spamiętałby ich kilka albo nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt?

Bezpieczeństwo przede wszystkim. - Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane - dokument - 2019-08-16
Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Na szczęście coraz więcej stron internetowych oraz usług wymaga, aby hasło spełniało określone kryteria swojej „mocy”, to znaczy zawierania w sobie nie tylko jak największej liczby znaków (minimum 8, czasem nawet 12), ale też symboli określonego rodzaju. Niektórym serwisom wystarczają tylko małe i duże litery, inne wymagają dorzucenia jakiejś cyfry, a jeszcze inne oprócz znaków alfanumerycznych, żądają umieszczenia w haśle znaków specjalnych (np. [email protected]#$%^&{><*).

Warto wiedzieć, że silne hasła nie powinny zawierać naszych danych osobowych, na przykład imienia i nazwiska, daty urodzenia, imion dzieci, rodziców lub innych bliskich. Spotkałem się też z zaleceniami, aby nie wykorzystywać w tym celu imienia naszego czworonoga czy innego milusińskiego. A najsilniejsze hasła nie powinny zawierać pojedynczych słów w ogóle. Mało tego, nie powinno się stosować znanych i oczywistych ciągów znaków, takich jak: abcdef, qwerty lub 1234567. W skrócie – nic, co można łatwo zapamiętać... Im hasło bardziej chaotyczne – tym lepiej.

Hasło zapisane na kartce i przyklejone do monitora nie zawsze jest dobrym pomysłem. - Bezpieczne hasło to losowe hasło – jak zadbać o swoje dane - dokument - 2019-08-16
Hasło zapisane na kartce i przyklejone do monitora nie zawsze jest dobrym pomysłem.

Jak więc stworzyć hasło bardzo ciężkie do złamania? Wystarczy skorzystać z jednego z poniższych rozwiązań.

Jak wyczyścić historię przeglądania?
Jak wyczyścić historię przeglądania?

Historia naszej przeglądarki – rzecz tak intymna i prywatna, że prawdopodobnie część zdradziłaby przyjaciół i najbliższych, aby nigdy nie ujrzała światła dziennego. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby od czasu do czasu ją wyczyścić.

Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?
Bezpieczeństwo transakcji online - jak nie dać się oszukać?

W dzisiejszych czasach zakupy online to nieodłączny element życia wielu osób. W sieci możemy korzystać z różnych metod płatności, warto przy tym zwrócić uwagę, że cały czas musimy uważać, bowiem oszustów nie brakuje.

Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików
Kopia zapasowa - dlaczego warto robić backup plików

Antywirus ma za zadanie chronić pliki przed hakerami, ale co uchroni nas przed ich utratą w przypadku awarii dysku? Odpowiedzią jest wykonany zawczasu backup plików. Dlaczego powinniśmy go robić? W jaki inny sposób można utracić ważne dane?